| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie: nowe obowiązki pracodawców w zakresie BHP

Wchodzi w życie: nowe obowiązki pracodawców w zakresie BHP

Pracodawcy zatrudniający pracowników w warunkach narażających ich na działanie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym muszą od dzisiaj m.in. wykonywać ich pomiary, informować pracowników na bieżąco o zagrożeniach związanych z pracą w takich warunkach oraz szkolić ich w zakresie ochrony przed jej negatywnymi skutkami.

Dzisiaj, 30 marca, wchodzi w życie rozporządzenie ministra zdrowia z dnia 1 grudnia 2004 r. w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz.U. nr 280, poz. 2771). Zawiera ono listę ponad 800 substancji lub preparatów (np. azbest), które mają rakotwórczy lub mutagenny wpływ na człowieka. Rozporządzenie nakłada na pracodawcę zatrudniającego pracowników w warunkach, które mogą powodować ich styczność z tymi substancjami, wiele obowiązków. Musi on wykonywać pomiary tych substancji, a w szczególności stosować metody wczesnego ich wykrywania podczas awarii lub gdy wystąpią inne nieprzewidziane okoliczności. Ma też obowiązek prowadzić rejestr prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z takimi substancjami. Pracodawca musi ponadto prowadzić rejestr pracowników narażonych na działanie tych substancji i przechowywać go przez 40 lat po ustaniu narażenia, a w przypadku likwidacji zakładu pracy przekazać wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu. Do obowiązków firmy należy też informowanie pracownika o opakowaniu, zbiorniku i instalacji zawierającej substancję, preparat lub czynnik o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Firma musi też przeszkolić pracownika m.in. w zakresie ryzyka dla zdrowia, wymagań higienicznych, które powinny być spełnione w celu ograniczenia narażenia oraz konieczności używania środków ochrony indywidualnej (w tym noszenia ubrania ochronnego). Pracodawca musi również umożliwić pracownikom kontrolę stosowania wymagań określonych w rozporządzeniu i innych przepisach bhp i informować ich na bieżąco o narażeniu na te substancje.


 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK