| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Duże zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach

Duże zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach

W Polsce występuje bardzo duże zróżnicowanie regionalne w wynagrodzeniach wypłacanych w przemyśle i budownictwie.

Średnie zarobki w województwach o największym potencjale ekonomicznym są aż o 1100-1300 zł większe niż w województwach najsłabszych, z największym udziałem rolnictwa.
W pierwszych dwóch miesiącach tego roku średnie wynagrodzenie brutto w przemyśle wyniosło 2430 zł. Z danych GUS wynika jednak, że wśród 16 województw aż w 13 przeciętne płace były niższe od średniej krajowej. Przy tym w okresie styczeń – luty najlepiej zarabiali pracownicy przedsiębiorstw przemysłowych funkcjonujących na Śląsku. Ich średnia płaca w styczniu i lutym wyniosła 3018 zł. O przeciętnej płacy decydują w tym regionie kopalnie, w których zarobki są wysokie i rosną szybko. Podwyżki płac w górnictwie nierzadko nie mają związku z wynikami ekonomicznymi branży. Wprawdzie w ubiegłym roku duża część kopalń była po raz pierwszy od wielu lat na plusie, ale na górnictwie ciąży ogromny dług. W lutym tego roku wynagrodzenia w górnictwie wzrosły o 18,3 proc. w stosunku do stycznia w związku z wypłatą 14 pensji. Jeszcze więcej, bo o 26 proc., wzrosły w lutym na Śląsku płace w firmach energetycznych – wypłacono w nich dodatkowo m.in. premie roczne.
Na drugim miejscu pod względem przeciętnej płacy jest woj. mazowieckie. W okresie styczeń – luty tego roku przeciętne wynagrodzenie w przemyśle wyniosło w tym regionie 2956 zł. Zarobki w woj. mazowieckim winduje stolica, która przyciąga prywatny kapitał krajowy i zagraniczny. W efekcie w woj. mazowieckim działa ponad 15 proc. zakładów osób fizycznych funkcjonujących w Polsce oraz aż ponad 25 proc. prywatnych spółek prawa handlowego z udziałem kapitału krajowego. Równocześnie co trzecie przedsiębiorstwo z udziałem kapitału zagranicznego ulokowane jest w tym regionie. Trzecie miejsce pod względem wysokości zarobków w przemyśle zajmuje woj. dolnośląskie. W pozostałych 13 województwach przeciętne wynagrodzenia w przemyśle są niższe od średniej krajowej. Najmniej zarabiają pracownicy zatrudnieni w przedsiębiorstwach woj. warmińsko-mazurskiego (1945 zł), lubuskiego (1954 zł) i podlaskiego (1956 zł) – w tych regionach przeciętne miesięczne wynagrodzenie jest aż o prawie 1100 zł niższe od wypłacanego w woj. śląskim.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Z danych GUS wynika również, iż w okresie styczeń – luty tego roku przeciętne wynagrodzenie w budownictwie było o 280 zł niższe od zanotowanego w przemyśle i osiągnęło poziom 2151 zł. Wyłamało się z tego województwo mazowieckie ze średnimi miesięcznymi zarobkami w budownictwie wynoszącymi 2978 zł. Najtańsza jest praca w firmach budowlanych woj. lubuskiego (1667 zł) i podkarpackiego (1741 zł), gdzie średnie wynagrodzenie jest o ok. 1300 zł niższe niż na Mazowszu. Regionalne zróżnicowanie płac jest duże i utrzymuje się od lat. Wynagrodzenia, choć w dużym stopniu decydują o kosztach pracy, nie są, wbrew potocznym opiniom, czynnikiem przesądzającym o lokowaniu inwestycji krajowych i zagranicznych. Natomiast zwykle tam, gdzie zarobki są małe, najczęściej jest wysokie bezrobocie, które z kolei ogranicza wzrost nawet niskich płac.
Janusz K. Kowalski
 


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK