REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie wolno przetrzymywać pieniędzy klienta

REKLAMA

Spółka działająca w systemie argentyńskim musi jasno określić, w jakim terminie zwróci wykluczonemu z sytemu klientowi wpłacone przez niego kwoty - orzekł sąd.
Długotrwałe oczekiwanie na wypłatę należnych konsumentowi pieniędzy, podczas gdy spółka może nimi dysponować, rażąco narusza dobre obyczaje.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakwestionował podobne postanowienia dwóch statutów firmy Carion Polska S.A. – „zwykłego” i „Statutu – system nieruchomości”. Spółka działa w tzw. systemie argentyńskim, świadcząc usługi finansowe związane z zakupem samochodów, nieruchomości, produktów budowlanych i innych dóbr trwałego użytku. Zdaniem UOKiK, przedsiębiorca celowo zamieścił w postanowieniach umowy zakazane klauzule umowne, licząc na to, że konsumenci nie odkryją, że są to postanowienia sprzeczne z prawem, i nie będą dochodzić swoich roszczeń.
Urząd zakwestionował postanowienie, zgodnie z którym członkowie wykluczeni z systemu muszą realizować swoje zobowiązania finansowe wobec systemu do czasu dokonania tzw. ogłoszenia o wykluczeniu. Tak więc klient musi wpłacać należne raty, podczas gdy na spółce nie ciąży obowiązek, aby w tym samym czasie zwrócić mu pieniądze w związku z odstąpieniem od systemu. Zdaniem UOKiK, o terminie dokonania ogłoszenia o wykluczeniu spółka decyduje samodzielnie, przyznając sobie w ten sposób prawo do dokonywania wiążącej interpretacji umowy. Przedsiębiorca nie określił więc jednoznacznie terminu zwrotu pieniędzy wykluczonym członkom. Może więc okazać się, że jest to termin bardzo odległy i zwrot nastąpi, przykładowo, po kilku latach. Powoduje to sytuację, w której konsument wykluczony z uczestnictwa w systemie nie będzie mógł korzystać z należnych mu pieniędzy, podczas gdy spółka może nimi dysponować i np. pobierać z nich korzyści. Poza tym, przedsiębiorca zastrzegł, że nie będzie wypłacał odsetek od przetrzymywanych środków pieniężnych. Jednakże klient, który spóźni się z dokonaniem wpłat, musi zapłacić odsetki za zwłokę.
W umowie zapisano również, że nabywca, składając podpis pod statutem, nie tylko oświadcza, że zrozumiał i akceptuje powyższe zapisy, ale również potwierdza, że nie chce ich podważać. Zdaniem Urzędu, spółka wyłącza w ten sposób możliwość podjęcia negocjacji w celu zmiany warunków umowy, jak również dochodzenia roszczeń przez klienta (w drugim statucie zapisano również, że „strony nieodwołalnie rezygnują z prawa podważania niniejszego statutu”).
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał wszystkie zakwestionowane postanowienia za sprzeczne z prawem i zakazał ich stosowania. Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. akt XVII Amc 32/04.
Ewa Usowicz


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA