| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Użytkowanie wieczyste nieruchomości. Spory o VAT.

Użytkowanie wieczyste nieruchomości. Spory o VAT.

Minister finansów nie wyda rozporządzenia zwalniającego z VAT opłaty za użytkowanie wieczyste nieruchomości.

Ciągle więc nie wiadomo, czy użytkownicy wieczyści będą musieli płacić więcej. Jedne samorządy będą doliczać VAT do opłat, inne nie, a jeszcze inne w ogóle zrezygnują z jego nakładania.
Tegoroczne opłaty trzeba wnieść do końca marca br. Nadal jednak sporna jest kwestia VAT. Minister finansów uznał, że problem powinno rozstrzygnąć Ministerstwo Infrastruktury. Ministerstwo stwierdziło, że jeżeli gminy określiły już wysokość opłaty, to obecnie nie powinny doliczać VAT. Można by z tego wyciągnąć wniosek, że w takich przypadkach gminy powinny „wziąć na siebie” obciążenie podatkiem. W praktyce sprowadzałoby się to do tego, że użytkownicy wieczyści nie musieliby wnosić faktycznie wyższych – bo powiększonych o VAT – opłat.

Według ekspertów podatkowych jeżeli ustanowienie prawa wieczystego użytkowania miało miejsce przed 1 maja 2004 r., gdy obowiązywały poprzednie przepisy o VAT, to nie podlega podatkowi. Nie są też objęte VAT roczne opłaty. Inaczej należy traktować przekazanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste od 1 maja ub.r., gdy weszły w życie nowe przepisy o VAT, na podstawie których takie przekazanie objęto podatkiem. W takich przypadkach oddanie w użytkowanie wieczyste i późniejsze opłaty powinny już podlegać 22-proc. VAT – uważa Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK