| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zatrudnienie niepełnosprawnych. Zła rządowa autopoprawka

Zatrudnienie niepełnosprawnych. Zła rządowa autopoprawka

Pracodawcy i związkowcy zgodnie orzekli, że przyjęta przez rząd autopoprawka do projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych nie spełnia oczekiwań środowiska.

Celem wprowadzenia nowego systemu zatrudniania osób niepełnosprawnych jest zwiększenie ich zatrudnienia, przede wszystkim dzięki zrównaniu wszystkich pracodawców w dostępie do podstawowych sposobów wspierania zatrudnienia takich osób. Projekt autopoprawki przewiduje funkcjonowanie chronionego rynku pracy w obecnej formie do końca 2005 r. oraz wprowadzenie nowych, bardziej korzystnych niż obecnie stosowane metod wspierania osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Zaproponowano w nim również ustabilizowanie systemu wsparcia dla pracodawców docelowo do 2008 r. W nowym systemie zatrudniania osób niepełnosprawnych zachętą do przyjmowania ich do pracy mają być nie tylko dopłaty do wynagrodzeń tych osób, ale również m.in. ulgi i zwolnienia podatkowe, refundacja kosztów szkoleń oraz przystosowanie stanowisk pracy do potrzeb takich pracowników.
Poza tym w autopoprawce znalazły się przepisy wprowadzające zmiany w definicjach stopni niepełnosprawności i w funkcjonowaniu systemu orzecznictwa. Za kryterium wieku stanowiące granicę między orzekaniem dla dzieci i dorosłych przyjęto 18 rok życia. W nowym systemie rehabilitacji mają być podejmowane dodatkowe działania mające na celu wyrównywanie szans dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.
Marzena Jurczewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK