| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zyski przedsiębiorstw. Krajowe firmy bija rekordy

Zyski przedsiębiorstw. Krajowe firmy bija rekordy

W ubiegłym roku krajowe przedsiębiorstwa zarobiły na czysto ponad 60,7 mld zł, czyli ponad trzy razy więcej niż w 2003 r. Najlepiej wiodło się eksporterom.

W 2004 r. przedsiębiorstwa uzyskały wyniki finansowe zdecydowanie lepsze niż w roku poprzednim. Przychody przedsiębiorstw z całoształtu działalności wzrosły o 16,5 proc., a koszty ich uzyskania rosły wyraźnie wolniej i zwiększyły się o 12,9 proc. Poprawie wskaźników firm z ich podstawowej działalności towarzyszyły korzystniejsze wyniki z działalności finansowej przedsiębiorstw (operacje związane m.in. z zakupem i sprzedażą papierów wartościowych, prowizje od lokat w bankach, odsetki od pożyczek i kredytów). W ubiegłym roku na tej działalności przedsiębiorstwa straciły 0,2 mld zł, a więc o 17,3 mld zł mniej niż w 2003 r.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, w 2004 r. prawie 15,4 tys. badanych przedsiębiorstw wypracowało wynik finansowy brutto w wysokości 75,4 mld zł, czyli o 45,2 mld zł wyższy niż w roku poprzednim. Natomiast wynik finansowy netto przekroczył 60,7 mld zł (w 2003 r. wyniósł 18 mld zł). Bardzo ważne jest to, że zysk netto wykazało 77,4 proc. ogółu badanych przedsiębiorstw – o 6,8 pkt proc. więcej niż w 2003 r. Przy tym sytuacja finansowa eksporterów była korzystniejsza niż ogółu firm. Zysk netto wykazało bowiem 82,1 proc. przedsiębiorstw sprzedających swoje wyroby na zagranicznych rynkach (w roku poprzednim 73,7 proc.). W 2004 r. znacznie lepsze niż w 2003 r. były wszystkie wskaźniki obrazujące sytuację ekonomiczno-finansową firm. Koszty stanowiły średnio 94,3 proc. przychodów, podczas gdy przed rokiem 97,2 proc. Ponadto wzrosły wskaźniki rentowności: obrotu brutto (do 6 proc. z 2,8 proc. przed rokiem) i obrotu netto (do 4,8 proc. z 1,7 proc.). Poprawił się wyraźnie wskaźnik płynności finansowej I stopnia. Wzrósł on średnio do 30,3 proc., z 23,6 proc. w 2003 r. Jego poziom powyżej 20 proc. uznawany jest przez banki za bezpieczny – w 2004 r. uzyskało go 39,9 proc. przedsiębiorstw. W firmach, w których wskaźnik płynności finansowej I stopnia jest poniżej 20 proc., sygnalizuje, że tym przedsiębiorstwom brakuje gotówki do m.in. terminowego spłacania bieżących zobowiązań.

Janusz K. Kowalski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK