| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rekordowy zysk PZU

Rekordowy zysk PZU

Grupa PZU osiągnęła w 2004 r. rekordowy zysk netto. Wyniósł o­n 2 188,1 mln zł i był o 61,2 proc. wyższy niż w roku poprzednim. Największy w tym udział miał PZU SA, który wygospodarował ponad 1,4 mld zł zysku, czyli o 56,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Rekordowy w historii zysk Grupy powiązany był ze wzrostem przypisu składki. Składka przypisana Grupy wyniosła 12 962,6 mln zł. Z tej kwoty 7 485,1 mln zł zebrało PZU SA ze sprzedaży ubezpieczeń majątkowych i osobowych, uzyskując wzrost przypisu o 3,7 proc. Wzrost ten jest efektem zwiększenia sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych OC i AC, majątkowych oraz finansowych. Kwota wypłaconych odszkodowań przez spółkę majątkową zmniejszyła się o 4,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Wyższy niż w roku 2003 poziom kosztów PZU SA spowodowany był przede wszystkim zwiększonymi nakładami na projekty strategiczne, których celem jest modernizacja firmy i podniesienie jej efektywności w dłuższym horyzoncie.

Na znaczący wzrost (o 6,9 proc.) składki przypisanej PZU Życie złożyło się przede wszystkim zwiększenie sprzedaży ubezpieczeń grupowych, w tym za pośrednictwem placówek bankowych, a także wprowadzenie od września 2004 indywidualnych kont emerytalnych. PZU Życie zebrało 5.480 mln zł składek Równocześnie odnotowało wyższy poziom wypłaconych odszkodowań i świadczeń, co zostało spowodowane wzmożonym wykupem ubezpieczeń „Pogodna Jesień”.

Zarówno PZU SA, jak i PZU Życie uzyskały znaczący wzrost technicznego wyniku ubezpieczeń, odpowiednio o 139 i 60,6 proc. Tak istotna poprawa w stosunku do roku poprzedniego była możliwa dzięki wzrostowi przypisu składki, niższym kosztom zmiany stanu rezerw oraz – w części majątkowej – niższemu poziomowi wypłaconych odszkodowań.

Zarówno w ubezpieczeniach majątkowych, jak i życiowych miał miejsce w 2004 r. dalszy wzrost poziomu rezerw, które Grupa PZU utrzymuje na bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa. Pokrycie marginesu wypłacalności środkami własnymi wzrosło w obu spółkach ubezpieczeniowych: w PZU SA z 349 do 402,6 proc., zaś w PZU Życie – z 204,9 do 248 proc.

Janina Barańska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK