| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NBP. Nowy system transakcji - szybciej i taniej

NBP. Nowy system transakcji - szybciej i taniej

Szybszy czas rozliczeń i niższe koszty transakcji to główne korzyści z uruchomienia przez NBP systemu SORBNET-EURO i połączenia go z paneuropejskim systemem TARGET.

Prace nad systemem trwały ponad 2 lata, a NBP jest pierwszym pełnoprawnym uczestnikiem systemu wśród nowych członków UE.

Spełniliśmy w ten sposób jeden z wymogów, który musi być spełniony w ramach przygotowań do wprowadzenia euro w Polsce. – Polski system płatniczy został połączony z systemem europejskim. Dzięki temu rozliczenia będą odbywać się w ciągu 1 dnia, wcześniej trwały nawet tydzień. Jest to najważniejsze wydarzenie w obszarze systemu płatniczego od czasu denominacji – powiedział wiceprezes NBP Jerzy Pruski. Drugą równie ważną zaletą systemu są niższe koszty realizacji transakcji. Zdaniem przedstawicieli banku centralnego powinno się to przełożyć na obniżkę opłat za zlecenia składane przez klientów indywidualnych.

W systemie SORBNET-EURO uczestniczą obecnie 33 banki, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych oraz Krajowa Izba Rozliczeniowa. Bankom uczestniczącym w nowym systemie NBP zapewnił dostęp do kredytu „ sróddziennego” w euro, co powinno ograniczyć zapotrzebowanie na płynność w ciągu dnia.

Tadeusz Ołdakowski, prezes KIR, podkreślił, że wprowadzenie systemu SORBNET-EURO pozwoliło uruchomić 7 marca system EuroELIXIR przeznaczony do rozliczania transakcji detalicznych w euro. Na razie system EuroELIXIR realizuje wyłącznie płatności krajowe w euro, ale szef KIR prognozuje, że w ciągu najbliższych tygodni po spełnieniu wymogów prawnych ruszą także transakcje transgraniczne.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK