| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy chętniej ubezpieczają eksport

Firmy chętniej ubezpieczają eksport

W ubiegłym roku polskie firmy ubezpieczyły przed ryzykiem i ewentualnymi szkodami eksport o wartości 2,55 mld USD. Było to o 50 proc. więcej niż w roku poprzednim - poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Ubezpieczenia obejmują stosunkowo niewielką część polskiego eksportu. W ubiegłym roku nasze firmy sprzedały za granicą towary warte 73,8 mld USD – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

W tym czasie łączna wartość ubezpieczonego przez KUKE obrotu eksportowego wyniosła 2,55 mld USD i była o 50 proc. większa niż w 2003 r.
W 2004 r., podobnie jak w latach poprzednich, najwięcej ubezpieczanych przez KUKE transakcji krótkoterminowych dotyczyło rynku niemieckiego (246 mln USD, czyli o 14 proc. więcej niż w 2003 r.) i rosyjskiego (157,5 mln USD – wzrost o 35 proc.). Wyraźnie zwiększyło się też zainteresowanie polskich eksporterów rynkami litewskim, ukraińskim i białoruskim. Wartość ubezpieczanych przez korporację transakcji na Litwę wzrosła o 16 proc. w porównaniu z 2003 rokiem (wyniosła ponad 97,8 mln USD), na Ukrainę – o 33 proc. (ponad 95 mln USD), na Białoruś – o 94 proc. (ponad 48,6 mln USD).

KUKE corocznie otrzymuje od Skarbu Państwa limit, w ramach którego ubezpiecza eksport od, między innymi, ryzyka związanego z ewentualną niekorzystną polityką określonego kraju. W 2004 roku z 9,5 mld zł przyznanej górnej granicy odpowiedzialności objętej limitem budżetu państwa wykorzystano 7,8 mld zł. W 2003 r. z 6,5 mld zł wykorzystano 4,2 mld zł, a w 2002 – z 6,5 mld zł – ponad 2,1 mld zł. Jarosław Biernacki, prezes KUKE, poinformował podczas spotkania z dziennikarzami, że limit na 2005 rok wynosi 10,5 mld zł, a jego wykorzystanie prawdopodobnie będzie bliskie tej kwoty.

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »