| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Terminy wniosków do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Terminy wniosków do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Terminy składania miesięcznych informacji i wniosków przez pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych nie mogą być przywracane, wynika z wyjaśnień Ministerstwa Polityki Społecznej.

Zgodnie z art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i zostały ujęte w ewidencji prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przysługuje ze środków funduszu miesięczne dofinansowanie.

Aby je otrzymać, pracodawca musi złożyć:
• miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego informacja dotyczy oraz
• wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dwa miesiące – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącach, których wniosek dotyczy.

Zgodnie z art. 45 ust. 3a ustawy rehabilitacyjnej przy rozpatrywaniu i rozstrzyganiu spraw przez PFRON, w zakresie nieuregulowanym w odrębnych przepisach, stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Stanowią one, że niedopuszczalne jest przywracanie terminów materialnoprawnych, natomiast terminy procesowe mogą być przywracane.

Terminem materialnoprawnym jest wynikający z przepisów prawa okres, w ciągu którego może nastąpić ukształtowanie praw lub obowiązków w ramach administracyjnego stosunku materialnoprawnego. Niezłożenie w ustawowym terminie miesięcznych informacji i wniosku o dofinansowanie powoduje więc wygaśnięcie prawa do dofinansowania.

Przywróceniu podlegają natomiast, jako terminy procesowe, określone w par. 3 ust. 2 i par. 4 ust. 2 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 232, poz. 2330), terminy do usunięcia nieprawidłowości w złożonych informacjach lub wnioskach oraz do wyjaśnienia niezgodności co do kwoty dofinansowania.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w informacjach lub wnioskach PFRON informuje o nich pracodawcę i wzywa do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.

Oprac. Marzena Jurczewska


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK