| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Terminy wniosków do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Terminy wniosków do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych

Terminy składania miesięcznych informacji i wniosków przez pracodawców ubiegających się o dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych nie mogą być przywracane, wynika z wyjaśnień Ministerstwa Polityki Społecznej.

Zgodnie z art. 26a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz. 776 z późn. zm.), pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne, które nie osiągnęły wieku emerytalnego i zostały ujęte w ewidencji prowadzonej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przysługuje ze środków funduszu miesięczne dofinansowanie.

Aby je otrzymać, pracodawca musi złożyć:
• miesięczną informację o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego informacja dotyczy oraz
• wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dwa miesiące – w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącach, których wniosek dotyczy.

Zgodnie z art. 45 ust. 3a ustawy rehabilitacyjnej przy rozpatrywaniu i rozstrzyganiu spraw przez PFRON, w zakresie nieuregulowanym w odrębnych przepisach, stosuje się przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Stanowią one, że niedopuszczalne jest przywracanie terminów materialnoprawnych, natomiast terminy procesowe mogą być przywracane.

Terminem materialnoprawnym jest wynikający z przepisów prawa okres, w ciągu którego może nastąpić ukształtowanie praw lub obowiązków w ramach administracyjnego stosunku materialnoprawnego. Niezłożenie w ustawowym terminie miesięcznych informacji i wniosku o dofinansowanie powoduje więc wygaśnięcie prawa do dofinansowania.

Przywróceniu podlegają natomiast, jako terminy procesowe, określone w par. 3 ust. 2 i par. 4 ust. 2 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz.U. nr 232, poz. 2330), terminy do usunięcia nieprawidłowości w złożonych informacjach lub wnioskach oraz do wyjaśnienia niezgodności co do kwoty dofinansowania.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w informacjach lub wnioskach PFRON informuje o nich pracodawcę i wzywa do ich usunięcia w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania.

Oprac. Marzena Jurczewska


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Regulska-Cieślak

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »