| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > CIT. Chętnie korzystamy z uproszczonej metody regulowania zaliczek

CIT. Chętnie korzystamy z uproszczonej metody regulowania zaliczek

W tym roku widoczny jest wzrost zainteresowania podatników wyborem uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w porównaniu z latami ubiegłymi.

Nie można mówić o dużym zainteresowaniu, jednak warto podkreślić, że jest to forma korzystna, gdyż pozwala na odbiurokratyzowanie zarówno pracy urzędów, jak i rozliczeń dokonywanych przez podatników – wynika z sondy przeprowadzonej przez „Gazetę Prawną” w izbach skarbowych.
Uproszczona forma regulowania zaliczek polega na tym, że podatnik może bez obowiązku składania miesięcznych deklaracji wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeśli w tym zeznaniu podatnik nie wykazał podatku należnego, to może wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata.
Ostatnim dniem, w którym można było dokonać wyboru tej formy opłacania zaliczek, był 21 lutego. My postanowiliśmy sprawdzić, jak duże jest w tym roku zainteresowanie wśród podatników wyborem takiej formy rozliczania się z fiskusem. Z sondy przeprowadzonej w wybranych izbach skarbowych wynika, że w porównaniu z latami ubiegłymi widoczny jest wzrost liczby podatników, którzy korzystają z takiej możliwości rozliczania zaliczek.
Jak wyjaśnił nam Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy w 2004 r. z uproszczonej formy rozliczania podatku korzystało 66 firm. W 2005 r. z takiej formy rozliczania zamierzają korzystać 104 firmy. – Oznacza to 55-proc. wzrost. Można wywieść z tego wniosek, iż podatnicy pozytywnie oceniają takie rozwiązanie – dodał Maciej Cichański. Mniejszy lub większy, ale wzrost zanotowano również w urzędach województwa podlaskiego, lubuskiego, podkarpackiego.
Witold Piotrowski, zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, podkreślił, iż wybranie uproszczonej formy wpłacania zaliczek przez podatników, przy jednoczesnym zwolnieniu takich podatników ze składania deklaracji, zmniejszą liczbę: obsługiwanych przez urząd deklaracji podatkowych, deklaracji wprowadzanych do systemu POLTAX, czynności sprawdzających, składanych korekt. – Forma ta pozwala na odbiurokratyzowanie pracy urzędu, jak również podatników – stwierdził Witold Piotrowski.
Również Danuta Litwiniuk, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, uważa, że urzędy skarbowe zadowolone są ze wzrostu liczby podatników dokonujących takiego wyboru, ponieważ zmniejsza to nakład pracy związany z poborem i ewidencją CIT, a także zapewnia systematyczne wpłaty do budżetu. Podobne zdanie ma Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HRM partners

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK