| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > CIT. Chętnie korzystamy z uproszczonej metody regulowania zaliczek

CIT. Chętnie korzystamy z uproszczonej metody regulowania zaliczek

W tym roku widoczny jest wzrost zainteresowania podatników wyborem uproszczonej metody regulowania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w porównaniu z latami ubiegłymi.

Nie można mówić o dużym zainteresowaniu, jednak warto podkreślić, że jest to forma korzystna, gdyż pozwala na odbiurokratyzowanie zarówno pracy urzędów, jak i rozliczeń dokonywanych przez podatników – wynika z sondy przeprowadzonej przez „Gazetę Prawną” w izbach skarbowych.
Uproszczona forma regulowania zaliczek polega na tym, że podatnik może bez obowiązku składania miesięcznych deklaracji wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeśli w tym zeznaniu podatnik nie wykazał podatku należnego, to może wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata.
Ostatnim dniem, w którym można było dokonać wyboru tej formy opłacania zaliczek, był 21 lutego. My postanowiliśmy sprawdzić, jak duże jest w tym roku zainteresowanie wśród podatników wyborem takiej formy rozliczania się z fiskusem. Z sondy przeprowadzonej w wybranych izbach skarbowych wynika, że w porównaniu z latami ubiegłymi widoczny jest wzrost liczby podatników, którzy korzystają z takiej możliwości rozliczania zaliczek.
Jak wyjaśnił nam Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Skarbowym w Bydgoszczy w 2004 r. z uproszczonej formy rozliczania podatku korzystało 66 firm. W 2005 r. z takiej formy rozliczania zamierzają korzystać 104 firmy. – Oznacza to 55-proc. wzrost. Można wywieść z tego wniosek, iż podatnicy pozytywnie oceniają takie rozwiązanie – dodał Maciej Cichański. Mniejszy lub większy, ale wzrost zanotowano również w urzędach województwa podlaskiego, lubuskiego, podkarpackiego.
Witold Piotrowski, zastępca naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie, podkreślił, iż wybranie uproszczonej formy wpłacania zaliczek przez podatników, przy jednoczesnym zwolnieniu takich podatników ze składania deklaracji, zmniejszą liczbę: obsługiwanych przez urząd deklaracji podatkowych, deklaracji wprowadzanych do systemu POLTAX, czynności sprawdzających, składanych korekt. – Forma ta pozwala na odbiurokratyzowanie pracy urzędu, jak również podatników – stwierdził Witold Piotrowski.
Również Danuta Litwiniuk, naczelnik Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej, uważa, że urzędy skarbowe zadowolone są ze wzrostu liczby podatników dokonujących takiego wyboru, ponieważ zmniejsza to nakład pracy związany z poborem i ewidencją CIT, a także zapewnia systematyczne wpłaty do budżetu. Podobne zdanie ma Maria Bojczuk, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Kielcach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK