| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

Wczoraj został uruchomiony system do rozliczeń międzybankowych w euro, tzw. EuroELIXIR.

Jednak, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na razie będą realizowane tylko rozliczenia krajowe. Dzięki nowej platformie banki będą mogły szybciej i taniej realizować detaliczne przelewy w euro.
Według wcześniejszych planów rozliczenia krajowe w euro poprzez system EuroELIXIR miały ruszyć 7 lutego br., a miesiąc później przelewy transgraniczne. Powodem opóźnień są prawne wymogi ze strony międzynarodowego operatora systemu STEP2, do którego będzie podłączony system EuroELIXIR. Krajowa Izba Rozliczeniowa i większość banków jest gotowa – zapewnia Michał Szymański z KIR. Konieczne są jednak zmiany w przepisach o „ostateczności rozrachunku”, którymi obecnie zajmuje się Senat. Po wejściu nowelizacji w życie wystarczy tydzień do przyłączenia EuroELIXIR-u do międzynarodowego systemu rozliczeń STEP2.
Obecnie 33 banki uczestniczą w systemie EuroELIXIR, choć część z nich jest przygotowana jedynie do odbierania zleceń, natomiast nie jest gotowa do wysyłania. Jak udało nam się dowiedzieć, 8 z 10 największych banków w Polsce przystąpiło do nowego systemu.
Dzięki platformie przelewy dokonywane we wspólnej walucie będą szybsze i tańsze. Koszty banków spadną znacząco, ale trudno obecnie oszacować, w jakim stopniu przełoży się to na obniżki opłat. Realizacja płatności w euro będzie dla banków dużo prostsza i tańsza, bo spadną koszty operacyjne. Do tej pory detaliczne przelewy w euro, podobnie jak w innych walutach obcych, były realizowane przez drogi i nieefektywny system bankowości korespondencyjnej.
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 2560/2001 cena przelewów transgranicznych w euro nie może być wyższa niż krajowych. Na razie nie sposób wyrokować, o ile banki obniżą opłaty za przelewy w euro. Zmiany polityki cenowej można się spodziewać dopiero po uruchomieniu rozliczeń międzynarodowych. Obecnie do międzynarodowego systemu rozliczeń w euro przyłączyły się wszystkie kraje Unii Europejskiej i Norwegia. Nie wszystkie państwa nowej Unii (tak jak Polska) korzystają w pełni z systemu. Niektóre z naszych rodzimych banków zostały bezpośrednio przyłączone do międzynarodowej platformy rozliczeniowej STEP2 przez swoje zagraniczne spółki matki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Monika Krześniak


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK