| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

Międzybankowy system rozliczeń w euro EuroELIXIR już działa

Wczoraj został uruchomiony system do rozliczeń międzybankowych w euro, tzw. EuroELIXIR.

Jednak, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, na razie będą realizowane tylko rozliczenia krajowe. Dzięki nowej platformie banki będą mogły szybciej i taniej realizować detaliczne przelewy w euro.
Według wcześniejszych planów rozliczenia krajowe w euro poprzez system EuroELIXIR miały ruszyć 7 lutego br., a miesiąc później przelewy transgraniczne. Powodem opóźnień są prawne wymogi ze strony międzynarodowego operatora systemu STEP2, do którego będzie podłączony system EuroELIXIR. Krajowa Izba Rozliczeniowa i większość banków jest gotowa – zapewnia Michał Szymański z KIR. Konieczne są jednak zmiany w przepisach o „ostateczności rozrachunku”, którymi obecnie zajmuje się Senat. Po wejściu nowelizacji w życie wystarczy tydzień do przyłączenia EuroELIXIR-u do międzynarodowego systemu rozliczeń STEP2.
Obecnie 33 banki uczestniczą w systemie EuroELIXIR, choć część z nich jest przygotowana jedynie do odbierania zleceń, natomiast nie jest gotowa do wysyłania. Jak udało nam się dowiedzieć, 8 z 10 największych banków w Polsce przystąpiło do nowego systemu.
Dzięki platformie przelewy dokonywane we wspólnej walucie będą szybsze i tańsze. Koszty banków spadną znacząco, ale trudno obecnie oszacować, w jakim stopniu przełoży się to na obniżki opłat. Realizacja płatności w euro będzie dla banków dużo prostsza i tańsza, bo spadną koszty operacyjne. Do tej pory detaliczne przelewy w euro, podobnie jak w innych walutach obcych, były realizowane przez drogi i nieefektywny system bankowości korespondencyjnej.
Zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 2560/2001 cena przelewów transgranicznych w euro nie może być wyższa niż krajowych. Na razie nie sposób wyrokować, o ile banki obniżą opłaty za przelewy w euro. Zmiany polityki cenowej można się spodziewać dopiero po uruchomieniu rozliczeń międzynarodowych. Obecnie do międzynarodowego systemu rozliczeń w euro przyłączyły się wszystkie kraje Unii Europejskiej i Norwegia. Nie wszystkie państwa nowej Unii (tak jak Polska) korzystają w pełni z systemu. Niektóre z naszych rodzimych banków zostały bezpośrednio przyłączone do międzynarodowej platformy rozliczeniowej STEP2 przez swoje zagraniczne spółki matki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Monika Krześniak


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Premiere Design

Architektura Wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »