| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komornicy nie zajmą pensji w szpitalach

Komornicy nie zajmą pensji w szpitalach

Sejm zadecydował, że ochroną zostaną objęte wynagrodzenia pracowników tylko tych zakładów opieki zdrowotnej, w których toczą się postępowania egzekucyjne.

W trakcie trzeciego czytania poselskiego projektu ustawy o ochronie wypłaty wynagrodzenia za pracę pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej posłowie jednomyślnie zdecydowali o jego przyjęciu. Zaakceptowano wszystkie poprawki, jakie dzień wcześniej zostały zgłoszone przez Unię Pracy i zarekomendowane przez sejmową Komisję Zdrowia. Oznacza to, że ochroną przed egzekucjami komorniczymi zostaną objęte także wynagrodzenia tych osób, które są zatrudnione w placówkach ochrony zdrowia na podstawie umowy o dzieło albo umowy zlecenia. Ponadto projekt ustawy o ochronie pensji pracowników szpitali przewiduje, że środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych albo na nie wpływające mają być w pierwszej kolejności przeznaczane na wypłatę bieżących wynagrodzeń pracowniczych oraz na alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzane tytułem odszkodowania. Wynagrodzenia za prace byłyby wypłacane do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału określanego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353).

Ustawa przygotowana na zlecenie marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza, ma mieć charakter przejściowy i będzie obowiązywać tylko do czasu, gdy zostanie uchwalona nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, a zwłaszcza art. 890, który stał się podstawą do zajęć komorniczych także tych środków, jakie szpitale mają zarezerwowane na wypłatę należnych wynagrodzeń pracowniczych. Zgodnie z zapowiedziami wicemarszałka sejmu Józefa Zycha, najwcześniej może to się stać w maju br.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK