| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komornicy nie zajmą pensji w szpitalach

Komornicy nie zajmą pensji w szpitalach

Sejm zadecydował, że ochroną zostaną objęte wynagrodzenia pracowników tylko tych zakładów opieki zdrowotnej, w których toczą się postępowania egzekucyjne.

W trakcie trzeciego czytania poselskiego projektu ustawy o ochronie wypłaty wynagrodzenia za pracę pracowników samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej posłowie jednomyślnie zdecydowali o jego przyjęciu. Zaakceptowano wszystkie poprawki, jakie dzień wcześniej zostały zgłoszone przez Unię Pracy i zarekomendowane przez sejmową Komisję Zdrowia. Oznacza to, że ochroną przed egzekucjami komorniczymi zostaną objęte także wynagrodzenia tych osób, które są zatrudnione w placówkach ochrony zdrowia na podstawie umowy o dzieło albo umowy zlecenia. Ponadto projekt ustawy o ochronie pensji pracowników szpitali przewiduje, że środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych albo na nie wpływające mają być w pierwszej kolejności przeznaczane na wypłatę bieżących wynagrodzeń pracowniczych oraz na alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzane tytułem odszkodowania. Wynagrodzenia za prace byłyby wypłacane do wysokości przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału określanego na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353).

Ustawa przygotowana na zlecenie marszałka Sejmu Włodzimierza Cimoszewicza, ma mieć charakter przejściowy i będzie obowiązywać tylko do czasu, gdy zostanie uchwalona nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, a zwłaszcza art. 890, który stał się podstawą do zajęć komorniczych także tych środków, jakie szpitale mają zarezerwowane na wypłatę należnych wynagrodzeń pracowniczych. Zgodnie z zapowiedziami wicemarszałka sejmu Józefa Zycha, najwcześniej może to się stać w maju br.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK