| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Fundusze unijne: tylko 10 proc. wniosków nie zawiera błędów

Fundusze unijne: tylko 10 proc. wniosków nie zawiera błędów

Fundusze unijne cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze strony polskich małych i średnich przedsiębiorstw i samorządów. Według Ministerstwa Gospodarki i Pracy konkurencja jest bardzo duża. Jendnak większość wniosków o dofinansowanie projektów z funduszy strukturalnych, zgłaszanych przez przedsiębiorców i samorządy, jest słaba i zawiera dużo błędów

– Ze wszystkich napływających do nas wniosków wybieramy 10 proc., które są naprawdę dobre. Jest bardzo dużo słabych projektów, które są źle przygotowane i wewnętrznie niespójne. Brakuje w nich odpowiednich dokumentów i analiz wykorzystania środków unijnych. Chcemy wspierać małe i średnie firmy oraz firmy innowacyjne, ale nie takie, którym grozi upadek – powiedziała Danuta Jabłońska, dyrektor departamentu Zarządzania Programem Sektorowego Programu Operacyjnego „Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw” w Ministerstwie Gospodarki i Pracy. Według niej wiele firm zgłasza wnioski o dofinansowanie, w których nie potrafi udowodnić, że środki unijne przyczynią się do poprawy konkurencyjności firmy i zwiększą jej innowacyjność.

Przyznała jednak, że przygotowanie dobrych wniosków utrudnia często nadmierna biurokracja, jak np. konieczność dostarczenia wielu załączników i spełnienia wymogów formalnych. Dlatego z powodów formalnych zdarza się też odrzucanie dobrych projektów. Największą popularnością (ocenianą na podstawie liczby nadsyłanych wniosków) cieszą się działania z Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, w których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji.

Rekordową liczbą nadesłanych wniosków było 6500 w konkursie dla przedsiębiorstw. – Warunkiem pełnego, skutecznego i efektywnego wykorzystania przez Polskę funduszy Unii Europejskiej będą nie tylko dobre projekty beneficjentów pomocy, ale także kompetencje przedstawicieli administracji państwowej i lokalnej, którzy będą monitorować i zarządzać unijnymi programami wsparcia. To urzędnicy będą szacować opłacalność projektów, pomiędzy które będę rozdzielać fundusze. Administracja musi przy podziale środków działać w sposób przejrzysty – uważają eksperci z Instytutu Biznesu, który prowadzi program Konsultantów Funduszy Europejskich.

W ramach SPO WKP polscy projektodawcy będą mogli otrzymać w latach 2004-2006 środki finansowe w wysokości 1,7 mld euro m.in. na dofinansowanie inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw oraz na tzw. duże inwestycje. Z tej kwoty 1,25 mld euro pochodzić będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Pozostałe środki to współfinansowanie krajowe.

Anita Skiba


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »