| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Jest regulacja: urządzenia innych opeartorów w centralach  TP S.A.

Jest regulacja: urządzenia innych opeartorów w centralach  TP S.A.

Nareszcie opracowano ofertę ramową regulującą dostęp do lokalnej pętli abonenckiej, która powinna powstać do 1 maja 2004 r. Jej dotychczasowy brak spowodował, że Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie opóźnienia, które może zakończyć się nałożeniem na Polskę kary.

Dostęp do lokalnej pętli abonenckiej oznacza, że operator, który ma znaczącą pozycję na rynku usług świadczonych w sieciach stacjonarnych (w Polsce jest to TP S.A.), zapewni innym operatorom dostęp do swojej lokalnej centrali, a dokładnie do przewodu, który łączy ją z mieszkaniem abonenta. Krótko mówiąc, TP S.A. będzie musiała zapewnić innemu operatorowi możliwość zainstalowania własnych urządzeń w swoich centralach, aby abonenci TP S.A. mieli możliwość wyboru innego operatora, który świadczyłby im usługi telefoniczne i internetowe. Zasady dostępu do lokalnej pętli abonenckiej powinny zostać uregulowane w tzw. ofercie ramowej.
Taką ofertę wprowadził właśnie prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, nadając swojej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. Oferta została wprowadzona z urzędu, gdyż wszystkie projekty składane wcześniej przez TP S.A. zostały przez URTiP odrzucone. Obejmuje ona wszystkich abonentów TP S.A., bez względu na rodzaj planu taryfowego. Tak więc z usług alternatywnego operatora będą mogły korzystać również osoby, które wybrały plan socjalny.

Udostępniony zostanie tzw. pełny dostęp do pętli (wówczas operator może świadczyć zarówno usługi telefoniczne, jak i szerokopasmowego internetu) lub tzw. dostęp współdzielony (wówczas operator świadczy usługi szerokopasmowe, a TP S.A. usługi telefoniczne). Na razie nie zostanie uregulowany tzw. bitstream access – czyli dostęp do szerokopasmowego internetu, świadczony na dalszym poziomie niż lokalne centrale, który – zdaniem operatorów – jest niezbędny. Prezes URTiP zapowiada, że bitstream access zostanie uregulowany w decyzji uzupełniającej.

W związku z opóźnieniem w opracowaniu oferty, postępowanie wyjaśniające wszczęła Komisja Europejska, która ma prawo nałożenia kary za każdy dzień zwłoki (minimalna kara w tej sprawie może wynieść 4,53 tys. euro, a maksymalna 271,78 tys. euro za każdy dzień zwłoki). Licząc nasze opóźnienie w tej sprawie tylko do końca lutego br., kara mogłaby wynieść ponad 80 mln euro płatne z budżetu państwa.

Ewa Usowicz


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ireneusz Matusiak

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »