| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Ochrona wynagrodzeń po pierwszym czytanie projektów ustaw

Sejm. Ochrona wynagrodzeń po pierwszym czytanie projektów ustaw

Posłowie wszystkich klubów i kół chcą chronić przed egzekucją sądową pensje pracowników zadłużonych zakładów. Różni ich jednak problem, czy takie koło ratunkowe należy się wyłącznie zatrudnionym w służbie zdrowia, czy także innym pracownikom.

Wczoraj odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw zmieniających art. 890 kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia komornikom zajmowanie pensji pracownikom zadłużonych szpitali. Obowiązujący od 5 lutego 2005 r. kontrowersyjny przepis został niedawno prawie jednogłośnie uchwalony przez parlament. Zezwala on na zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego dłużnika, przy czym daje sądowi prawo wyjęcia spod egzekucji minimalnych wynagrodzeń za pracę, na okres 3 miesięcy. Posłowie powinni byli przewidzieć, że komornik zawsze będzie szybszy i skuteczniejszy niż sąd, który poproszony o zezwolenie wyda je albo nie.
Przedstawiony wczoraj projekt posłów z Prawa i Sprawiedliwości przewiduje, że w sytuacji, gdy dłużnikiem jest zakład opieki zdrowotnej, komornik nie będzie mógł zajmować części rachunku bankowego, z którego jest wypłacane wynagrodzenie dla pracowników. Poseł Piotr Krzywicki złożył w trakcie debaty autopoprawkę, by w nowelizacji uwzględnić tylko publiczne ZOZ-y. Chodzi o to, by pod parasol ochronny nie chowały się prywatne kliniki i firmy farmaceutyczne. Projekt posłów z Samoobrony idzie dalej. Zakłada, że za wierzytelności przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych odpowiedzialni są właściciele tych firm lub ich kierownictwa.

Skoro tak, to wszystkie osoby świadczące pracę powinny korzystać z ochrony wynagrodzeń oraz należnych świadczeń alimentacyjnych. Wypłata wynagrodzeń za pracę następowałaby automatycznie po przedstawieniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dokumentu, a wypłaty świadczeń alimentacyjnych – po przedstawieniu bankowi odpisu tytułu wykonawczego stwierdzającego obowiązek dłużnika do płacenia takich świadczeń i innych ciężarów.

Projekty skierowano do dalszych prac w komisjach, a prowadzący dyskusję marszałek Kazimierz Ujazdowski został zobowiązany do porozumienia się z konwentami obu izb parlamentu w sprawie jak najszybszego zakończenia prac legislacyjnych nad nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego.

Janina Kotłowska-Rudnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »