| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Składki na ubezpieczenia społeczne. Od dzisiaj wzrasta koszt prowadzenia firmy

Składki na ubezpieczenia społeczne. Od dzisiaj wzrasta koszt prowadzenia firmy

O blisko 40 zł wzrasta od dzisiaj koszt prowadzenia firmy dla osób prowadzących samodzielnie działalność gospodarczą. To konsekwencja podwyżki opłacanych przez nich składek.

W styczniu i lutym br. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (opłacane w lutym i marcu) dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących, twórców i artystów, wybranych osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu, a także wspólników jednoosobowej spółki z o.o. oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 1361,96 zł (tj. 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale 2004 r., czyli 2269,93 zł).
Wzrost tego wynagrodzenia w IV kwartale 2004 r. (wyniosło ono 2405,46 zł, w związku z czym podstawa wymiaru wyniesie nie mniej niż 1443,28 zł) spowoduje podwyżkę opłacanych przez te osoby składek. Za marzec, kwiecień i maj (opłacane są one odpowiednio w kwietniu, maju i czerwcu) nie będą one mogły być niższe od kwot:
• na ubezpieczenie emerytalne 281,73 zł (19,52 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 15,88 zł,
• na ubezpieczenia rentowe 187,63 zł (13 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 10,58 zł,
• na ubezpieczenie chorobowe 35,36 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 1,99 zł,
• na Fundusz Pracy 35,36 zł (2,45 proc. podstawy wymiaru), czyli wzrost o 1,99 zł.

Podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne tych osób stanowić będzie natomiast zadeklarowana kwota, nie niższa niż 1910,99 zł (tj. 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2004 r. włącznie z wypłatami z zysku). Składka na ubezpieczenie zdrowotne za wymieniony okres nie może być niższa niż 8,50 proc. wymienionego wynagrodzenia. Wyniesie więc ona 162,43 zł, co stanowi wzrost o 7,55 zł.
Ponadto wymienione osoby muszą (po samodzielnym ustaleniu stopy procentowej) opłacić składki na ubezpieczenie wypadkowe. Przy założeniu, że wyniesie ono 1,93 proc. podstawy wymiaru, składka z tego tytułu wyniesie 27,86 zł miesięcznie, co oznacza jej wzrost o 1,57 zł.

Łącznie składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (przy założeniu, że prowadzący opłaca składkę wypadkową w wysokości 1,93 proc. i dobrowolnie składkę chorobową) wzrosną od kwietnia o 39,56 zł.
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK