| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NIK o zabezpieczeniu interesów państwa w prywatyzowanych spółkach

NIK o zabezpieczeniu interesów państwa w prywatyzowanych spółkach

W swym raporcie NIK krytycznie oceniła sposób i metody zabezpieczenia interesów państwa w spółkach z mniejszościowym udziałem SP.

Zdaniem kontrolerów Izby żaden z ministrów odpowiedzialnych za prywatyzację państwowego majątku nie wiedział, ile spółek należy do Skarbu Państwa, jaka jest ich struktura własnościowa i wartość bilansowa.

Inspektorzy oceniają, że pod koniec 2000 r. mniejszościowych spółek z udziałem SP było 1214, na koniec 2003 r. – 1075. Kolejne rządy nie interesowały się dokończeniem procesów prywatyzacyjnych w tych podmiotach.

Na przykład działania podejmowane w ramach dokapitalizowania Banku Gospodarstwa Krajowego i prywatyzacji spółek parterowych NFI nie spowodowały istotnego zmniejszenia liczby spółek z mniejszościowym udziałem SP.

Jednakże w przypadku BGK operacje państwa były przeprowadzane nierzetelnie oraz stosowano wadliwe kryteria wyboru spółek, których akcje miały posłużyć dokapitalizowaniu banku.

NIK zarzuca urzędnikom rządowym bierność. Na 167 transakcji zawartych w ciągu 2,5 roku (2001-2003) tylko 32,5 proc. było wynikiem inicjatywy ministerstwa.

Utrzymywanie takiego tempa zbywania akcji i udziałów mniejszościowych spowodowałoby zakończenie procesów prywatyzacyjnych najwcześniej za 17 lat – obliczyli inspektorzy.
Janina Kotłowska-Rudnik


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK