| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rada Ochrony Pracy: egzekucje wynagrodzeń niezgodne z konstytucją

Rada Ochrony Pracy: egzekucje wynagrodzeń niezgodne z konstytucją

Znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiające komornikom zajmowanie wynagrodzeń pracowników zadłużonych przedsiębiorstw, są niezgodne z konstytucją - twierdzi Rada Ochrony Pracy.

Obowiązujący od 5 lutego br. art. 890 par. 2 znowelizowanego kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia komornikom zajmowanie wynagrodzeń pracowników zadłużonych przedsiębiorstw, jest niezgodny z konstytucją i innymi normami prawa – twierdzi Rada Ochrony Pracy, która zwróciła się do marszałka Sejmu o ocenę tej kwestii.

– Prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, a samo wynagrodzenie podlega szczególnej ochronie prawnej – podkreśla ROP w swoim stanowisku. Nowelizacja k.p.c. natomiast zniosła priorytet wypłaty należności z tytułu wynagrodzenia za pracę wobec innych zobowiązań przedsiębiorcy, a wypłatę pensji (w minimalnej wysokości) uzależniła od decyzji sądu.

Według Rady, przyjęte w k.p.c. rozwiązanie znacznie ogranicza prawo pracownika do należnego mu wynagrodzenia oraz nakłada na niego obowiązek ponoszenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzeniem przedsiębiorstwa, które z założenia ponosi pracodawca. W opinii wiceprzewodniczącej ROP, Barbary Borys-Szopy, znowelizowane przepisy k.p.c. osłabiają system ochrony pracy.
Projekty nowelizacji k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało już projekt nowelizacji art. 890 k.p.c. Zgodnie z nim, ochronie podlegałyby wynagrodzenia pracowników dłużnika, którzy pracują co najmniej 3 miesiące przed zajęciem rachunków i tylko do wysokości minimalnej pensji. Oprócz rządowego, jest również prezydencki projekt zmian k.p.c, zgodnie z którym zakaz wypłat z zajętego rachunku bankowego nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę do wysokości przeciętnej pensji z poprzedniego kwartału.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sklepy KOMFORT S.A.

Sklepy KOMFORT S.A. to największa w Polsce sieć specjalizująca się w sprzedaży pokryć podłogowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »