| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rada Ochrony Pracy: egzekucje wynagrodzeń niezgodne z konstytucją

Rada Ochrony Pracy: egzekucje wynagrodzeń niezgodne z konstytucją

Znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, umożliwiające komornikom zajmowanie wynagrodzeń pracowników zadłużonych przedsiębiorstw, są niezgodne z konstytucją - twierdzi Rada Ochrony Pracy.

Obowiązujący od 5 lutego br. art. 890 par. 2 znowelizowanego kodeksu postępowania cywilnego, który umożliwia komornikom zajmowanie wynagrodzeń pracowników zadłużonych przedsiębiorstw, jest niezgodny z konstytucją i innymi normami prawa – twierdzi Rada Ochrony Pracy, która zwróciła się do marszałka Sejmu o ocenę tej kwestii.

– Prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, a samo wynagrodzenie podlega szczególnej ochronie prawnej – podkreśla ROP w swoim stanowisku. Nowelizacja k.p.c. natomiast zniosła priorytet wypłaty należności z tytułu wynagrodzenia za pracę wobec innych zobowiązań przedsiębiorcy, a wypłatę pensji (w minimalnej wysokości) uzależniła od decyzji sądu.

Według Rady, przyjęte w k.p.c. rozwiązanie znacznie ogranicza prawo pracownika do należnego mu wynagrodzenia oraz nakłada na niego obowiązek ponoszenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzeniem przedsiębiorstwa, które z założenia ponosi pracodawca. W opinii wiceprzewodniczącej ROP, Barbary Borys-Szopy, znowelizowane przepisy k.p.c. osłabiają system ochrony pracy.
Projekty nowelizacji k.p.c.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało już projekt nowelizacji art. 890 k.p.c. Zgodnie z nim, ochronie podlegałyby wynagrodzenia pracowników dłużnika, którzy pracują co najmniej 3 miesiące przed zajęciem rachunków i tylko do wysokości minimalnej pensji. Oprócz rządowego, jest również prezydencki projekt zmian k.p.c, zgodnie z którym zakaz wypłat z zajętego rachunku bankowego nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę do wysokości przeciętnej pensji z poprzedniego kwartału.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »