| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Energetyka. Rozwiązywanie umów długoterminowych

Energetyka. Rozwiązywanie umów długoterminowych

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych w przedsiębiorstwach w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej doprowadzi do powstania w Polsce wolnego rynku energetycznego.

Proponowane przepisy regulują sposób wcześniejszego rozwiązywania umów długoterminowych, które do tej pory były zawierane między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. z siedzibą w Warszawie a niektórymi wytwórcami energii elektrycznej, a także zasady pokrywania kosztów, które powstały w przedsiębiorstwach w związku z przedterminowym rozwiązywaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Kontrakty długoterminowe rozwiązywane byłyby na podstawie umów dobrowolnych. W projekcie określono sposób i zasady zawierania ich.

Zaproponowano też utworzenie Przedsiębiorstwa Rozliczeń Opłat Systemowych S.A, które zajęłoby się całą organizacją finansowania i rozliczania kosztów, które powstały po wejściu w życie projektu ustawy. Chodzi o niepokryte koszty, które powstaną wówczas, gdy wytwórca miał zagwarantowaną w cenie hurtowej energii elektrycznej PSE S.A. pewną dodatkową kwotę na rzecz spłaty zaciągniętego kredytu i odsetek, a na wolnym rynku, który powstanie po wejściu w życie nowych przepisów, uzyska tylko taką kwotę jaką mu się uda wynegocjować. Często będzie to kwota niepokrywająca jego rozliczeń z bankiem. W projekcie zaproponowano cały system rozliczeń, który pozwoli zabezpieczyć brakujące pieniądze na pokrycie niezbędnych kosztów dla stron kontraktów długoterminowych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK