| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Energetyka. Rozwiązywanie umów długoterminowych

Energetyka. Rozwiązywanie umów długoterminowych

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych w przedsiębiorstwach w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej doprowadzi do powstania w Polsce wolnego rynku energetycznego.

Proponowane przepisy regulują sposób wcześniejszego rozwiązywania umów długoterminowych, które do tej pory były zawierane między Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. z siedzibą w Warszawie a niektórymi wytwórcami energii elektrycznej, a także zasady pokrywania kosztów, które powstały w przedsiębiorstwach w związku z przedterminowym rozwiązywaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej. Kontrakty długoterminowe rozwiązywane byłyby na podstawie umów dobrowolnych. W projekcie określono sposób i zasady zawierania ich.

Zaproponowano też utworzenie Przedsiębiorstwa Rozliczeń Opłat Systemowych S.A, które zajęłoby się całą organizacją finansowania i rozliczania kosztów, które powstały po wejściu w życie projektu ustawy. Chodzi o niepokryte koszty, które powstaną wówczas, gdy wytwórca miał zagwarantowaną w cenie hurtowej energii elektrycznej PSE S.A. pewną dodatkową kwotę na rzecz spłaty zaciągniętego kredytu i odsetek, a na wolnym rynku, który powstanie po wejściu w życie nowych przepisów, uzyska tylko taką kwotę jaką mu się uda wynegocjować. Często będzie to kwota niepokrywająca jego rozliczeń z bankiem. W projekcie zaproponowano cały system rozliczeń, który pozwoli zabezpieczyć brakujące pieniądze na pokrycie niezbędnych kosztów dla stron kontraktów długoterminowych.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Konarzewska-Żuczek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »