| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Protest firm tłumaczeniowych

Protest firm tłumaczeniowych

Wiodące firmy tłumaczeniowe protestują przeciwko skandalicznej jakości tłumaczeń wykonywanych dla instytucji publicznych przez firmy krzaki.

Za błędy w tłumaczeniach dokumentów europejskich powinni odpowiadać polscy urzędnicy organizujący przetargi, w których jedynym kryterium wyboru najkorzystniejszej oferty jest cena.
Pięć wiodących firm tłumaczeniowych z pierwszej dziesiątki rankingu Warsaw Bussines Journal oraz obsługujących instytucje UE, w tym Komisję Europejską i Parlament Europejski (Awangarda Polska Sp. z o.o., GET IT Sp. z o.o., Kontekst s.c., Biuro Tłumaczeń Specjalistycznych KMK oraz Biuro Tłumaczeń INTERTEXT) zgłosiło protest przeciwko skandalicznej jakości tłumaczeń wykonywanych dla instytucji publicznych przez firmy krzaki.

Jak się okazuje, aż 80 proc. organizowanych przetargów publicznych odbywa się w trybie zapytania o cenę.

Urzędnicy państwowi nie zdają sobie sprawy z tego, że przetłumaczone regulacje, akty prawne i umowy międzynarodowe stają się obowiązującym w Polsce prawem. Urzędnicy nie powinni więc nalegać na minimalizowanie cen, bo wiadomo, że firma przyjmująca zlecenie zatrudni najtańszych, nisko kwalifikowanych tłumaczy (często studentów pierwszych lat studiów), słabo znających specyfikę tekstów prawniczych i specjalistyczne słownictwo, np. z zakresu finansów i bankowości, podatków czy transportu międzynarodowego.

 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adriana Głuchowska

Niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz prawa pracy i ubezpieczeń. Doświadczony trener współpracujący z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi w Polsce. Właściciel firmy AUDITOR zajmującej się doradztwem, weryfikacją i przeglądem stanu dokumentacji prawno-pracowniczej pod kątem zgodności z przepisami prawa powszechnie obowiązującego. Od 1998 roku przeszkoliła kilkanaście tysięcy osób, przeprowadzając setki szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK