| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PIP postuluje: konieczne zmiany w przepisach

PIP postuluje: konieczne zmiany w przepisach

Wypłacanie pracownikom pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w przypadku przejściowych kłopotów firmy i zakaz wyciągania konsekwencji przez pracodawcę w stosunku do pracownika, który zwrócił się do Państwowej Inspekcji Pracy o pomoc lub interwencję to część postulowanych przez głównego inspektora pracy zmian w przepisach.

Anna Hintz, główny inspektor pracy na posiedzeniu Komisji ds. Kontroli Państwowej przedstawiła propozycję zmian w przepisach wynikających z doświadczeń inspektorów pracy. Zdaniem inspekcji przewidziane obecnie kary za naruszanie norm prawa pracy nie spełniają już represyjnej i prewencyjnej roli. Poselskie projekty zmian przepisów kodeksu pracy i innych ustaw, nad którymi obecnie pracuje Sejm, w opinii minister Hintz są w zbieżne z oczekiwaniami inspekcji. Dobre i oczekiwane przez PIP rozwiązania zaproponowane przez posłów dotyczą wysokości kar, jak i możliwości różnicowania ich wysokości w przypadku recydywistów stale naruszających prawa pracownicze.
Kontrole PIP wykazują wiele nadużyć związanych z prowadzeniem przez pracodawców ewidencji czasu pracy. Szczególnie wiele przypadków dotyczyło fałszowania ewidencji. W związku z tym w ocenie PIP należałoby rozważyć wprowadzenie rozwiązań, w myśl których każdy pracownik po zakończonym okresie rozliczeniowym potwierdzałby własnym podpisem na karcie ewidencji jego czasu pracy zgodność zawartych w niej informacji ze stanem faktycznym. Inna propozycja dotyczy zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Inspekcja chce przywrócenia obowiązujących do końca 2001 r. rozwiązań umożliwiających wypłacenie pracownikom, którzy nie otrzymali pensji w związku z przejściowymi trudnościami pracodawcy (trwającymi dłużej niż miesiąc) jednorazowego świadczenia w wysokości niewypłaconego wynagrodzenia za pracę. Obecnie pieniądze z FGŚP pracownicy mogą otrzymać tylko w razie upadłości lub likwidacji firmy.

Tomasz Zalewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK