| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

Sejm. Nowelizacja kodeksu karnego skarbowego

Nadzwyczajna sejmowa komisja zajmowała się wczoraj nowelizacją kodeksu karnego skarbowego. Wszystko wskazuje na to, że projekt, który utknął w Sejmie ponad rok temu, szybko nie zostanie uchwalony.

Podczas wczorajszych obrad nadzwyczajnej komisji posłowie nie dyskutowali o sprawach budzących największe emocje – czyli zaostrzeniu kar za przestępstwa skarbowe. Debata skupiła się na przepisach dotyczących przepadku i zniszczenia przedmiotów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym. Chodzi głównie o wyroby tytoniowe, ale nie tylko. Producentom tytoniu zależy, by ustawa nakazywała sądom obligatoryjne orzekanie o zniszczeniu tych przedmiotów. Takiego samego zdania jest też Ministerstwo Finansów.
– Dokładna analiza wskazuje, że obligatoryjne niszczenie zajętych papierosów, co do których orzeczono przepadek na rzecz Skarbu Państwa, jest w interesie Skarbu Państwa. To znacznie skróciłoby procedurę niszczenia przejętego tytoniu – argumentował podczas posiedzenia podkomisji Dariusz Bobiński, radca ministra finansów, naczelnik w biurze międzynarodowych relacji skarbowych. Dlaczego fiskusowi tak zależy na szybkim niszczeniu przejętych papierosów? Bo co roku zatrzymuje się ich kilkaset milionów sztuk. W ubiegłym roku liczba ta przekroczyła 400 mln, w magazynach zalega 260 mln szt. papierosów.
Tymczasem eksperci podkomisji są zdania, że sądom należy pozostawić swobodę w orzekaniu, czy zajęte przedmioty należy zniszczyć, czy nie. Z podobnego założenia wychodzi resort sprawiedliwości, który jest autorem nowelizacji. Chodzi o to, by do obrotu można było dopuścić wyroby, które mogą się przydać np. szpitalom czy domom dziecka.
– Tu mamy do czynienia z lekami, czy kosmetykami pochodzącymi z legalnych źródeł, ale nielegalnych z punktu widzenia prawa skarbowego. Szkoda by było zaprzepaszczać takiej szansy, w przypadkach gdy akt legalizacyjny tych przedmiotów byłby tylko formalnością – tłumaczyła posłom Beata Mik, dyrektor departamentu legislacyjno-prawnego w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Ostatecznej decyzji o kształcie przepisów dotyczących niszczenia zajętych towarów posłowie wczoraj nie podjęli.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK