| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prace sejmu: jakie składki na ZUS zapłacą przedsiębiorcy

Prace sejmu: jakie składki na ZUS zapłacą przedsiębiorcy

Jak informowaliśmy wczoraj, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

70 proc. osób prowadzących firmy będzie opłacać składki w dotychczasowej wysokości, rozpoczynający działalność zapłacą przez dwa lata mniej, a to, iż wszystkie osoby prowadzące firmy bez względu na zamożność płacą tyle samo, jest niesprawiedliwe – przekonywała wczoraj w Sejmie wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka. Nie przekonała jednak opozycji.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że osoby prowadzące działalność zostaną podzielone na 9 grup i będą opłacać składki (od podstawy wynoszącej między 60 proc. a 135 proc. przeciętnego wynagrodzenia) w zależności od dochodu. Podwyżka nie objęłaby tych, których miesięczny dochód nie przekracza 2,5 tys. zł, a najwięcej zapłaciliby ci, których dochód przekracza 7,5 zł. Rząd szacuje, że wyższe składki zapłaci 30 proc. samozatrudnionych, tj. 319 tys. osób. Wpływy z tego tytułu mają wynieść w 3 najbliższych latach 500 mln zł rocznie. Rząd chce też, aby z opłacania pełnej składki na ZUS zwolnić przez dwa lata osoby rozpoczynające działalność.
Projekt różnicowania składek na ZUS trafił do Sejmu po raz drugi – po tym jak posłowie w listopadzie ub.r. odrzucili poprzednią, bardziej restrykcyjną jego wersję. Aktualnie odrzucenia projektu w całości domaga się największy klub opozycyjny PO, popiera go natomiast największy klub SLD.
Podczas wczorajszej debaty posłowie dyskutowali też nad przywróceniem do ubezpieczenia społecznego w KRUS rolników, którzy z powodu prowadzenia działalności opodatkowanej w innej formie niż zryczałtowany podatek dochodowy zostali z niej wykluczeni od 1 października ub.r. Do KRUS wróciliby ci rolnicy prowadzący podwójną działalność (bez względu na formę opodatkowania), których wskaźnik dochodowy nie przekroczy 0,5.
 


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK