| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie dyrektywa o dostępie do informacji o środowisku naturalnym

Wchodzi w życie dyrektywa o dostępie do informacji o środowisku naturalnym

Dyrektywa zapewniająca obywatelom Unii Europejskiej większy dostęp do informacji o ochronie środowiska naturalnego wchodzi w życie. Przepisy dyrektywy zapewniają każdej osobie fizycznej lub prawnej, niezależnie od obywatelstwa, narodowości czy kraju zamieszkania, prawo do uzyskania informacji dotyczących środowiska naturalnego a posiadanych lub opracowywanych przez instytucje publiczne. Mogą to być np. dane dotyczące wielkości emisji zanieczyszczeń do atmosfery i ich wpływu na zdrowie.

Mieszkańcy Unii mają teraz prawo do otrzymania informacji o stopniu zanieczyszczenia środowiska - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.Do poniedziałku Komisja otrzymała oficjalne potwierdzenia z dziewięciu krajów UE, w tym z Polski, o wejściu stosownych przepisów w życie. Komisja zamierza wkrótce uruchomić procedurę związaną z naruszeniem ustaleń wobec krajów, które nie poinformowały dotychczas o wprowadzeniu przepisów."Teraz obywatele UE mają nie tylko swobodę ale i prawo dostępu do informacji posiadanych i opracowywanych przez instytucje publiczne. Informacja może być ważnym narzędziem przyspieszającym zmiany na rzecz większej ochrony środowiska i mam nadzieję, że obywatele będą korzystać z niego w najlepszy sposób" - oświadczył unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas.Zdaniem Komisji, dyrektywa jest ważnym krokiem w kierunku zwiększania przejrzystości polityki ochrony środowiska. Ponadto dyrektywa skraca z dwóch do jednego miesiąca okres, którym instytucje publiczne muszą dostarczyć żądanej informacji.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »