| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Komisje BHP w firmie

Komisje BHP w firmie

95 proc. pracodawców nie ma obowiązku powoływania komisji bhp. Komisje działają tylko u pracodawców zatrudniających powyżej 250 pracowników. Tymczasem z doświadczeń Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w dużych przedsiębiorstwach z reguły notuje się mniej uchybień w sprawach bhp niż w firmach małych i średnich.

Do 29 listopada 2002 r. obowiązek powoływania komisji bhp mieli pracodawcy zatrudniający ponad 50 pracowników. Zmiany kryteriów zobowiązujących do utworzenia komisji bhp w firmie nie wynikały z konieczności dostosowywania ich do wymogów Unii Europejskiej czy Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zalecenie do konwencji nr 155 MOP stanowi jedynie, że pracownicy powinni być reprezentowani wobec pracodawcy przez delegatów pracowniczych ds. bhp, komitety robotnicze ds. bhp. Jednak szczegółowe rozwiązania do zasad i kryteriów ich powoływania powinny być konsekwencją praktyki przyjętej w danym kraju.

Z kolei dyrektywa nr 89/391 (EWG) z 12 czerwca 1989 r. o upowszechnianiu środków w celu zwiększenia bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy zawiera wymóg konsultacji uczestnictwa pracowników w działaniach dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia podczas pracy. Dyrektywa jednak nie narzuca instytucji, w ramach której obowiązek współdziałania z zakresie bhp z pracownikami powinien być realizowany. W Szwecji działają komisje bezpieczeństwa, we Francji i Holandii są komisje ds. bhp.

Obowiązek powołania komisji bhp mają obecnie duże firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników, tymczasem w Holandii obowiązek powołania komisji ds. bhp powstaje przy zatrudnieniu ponad 35 pracowników, a w Szwecji i Francji instytucja tego typu musi być powołana przy zatrudnianiu ponad 50 pracowników. Tymczasem Rada Ochrony Pracy 12 grudnia 2000 r. postulowała potrzebę wzmocnienia roli komisji bhp oraz zwiększenia w nich znaczenia przedstawicieli pracowników.

Jednak zmiany w polskim ustawodawstwie, jakie miały miejsce w latach późniejszych, poszły w przeciwnym kierunku. W konsekwencji tych zmian, jak wynika z danych PIP, spadła liczba pracodawców zobowiązanych do powołania komisji bhp. Przed zmianą przepisów obowiązkiem tym objętych było ok. 30 proc. zakładów kontrolowanych przez PIP, nowe przepisy sprawiły, że komisje działają u ok. 5 procent kontrolowanych pracodawców.

Najczęściej ujawniane nieprawidłowości w funkcjonowaniu komisji bhp

• niedokonywanie przeglądów warunków pracy;
• brak okresowej oceny stanu bhp na stanowiskach pracy;
• nieterminowe odbywanie posiedzeń;
• brak współdziałania z pracodawcą w zakresie bhp;
• brak programu poprawy warunków pracy.

 Tomasz Zalewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ziółkowski

Prawnik, publicysta, trener, wykładowca na studiach podyplomowych organizowanych przez Akademię Leona Koźmińskiego w Warszawie, Górnośląską Wyższą Szkołę Handlową w Katowicach oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Współpracownik Kancelarii Maksyma z siedzibą w Warszawie. Właściciel biura doradztwa gospodarczego. Autor ponad 8000 publikacji zamieszczonych w prasie fachowej i portalach elektronicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK