| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > SN. Wypowiadanie warunków płacy i pracy w okresie ochronnym

SN. Wypowiadanie warunków płacy i pracy w okresie ochronnym

Można wypowiedzieć warunki płacy i pracy pracownikowi zakładu pracy przejętego na podstawie art. 231 kodeksu pracy nawet w trakcie rocznego okresu ochronnego, o ile co najmniej jeden dzień wypowiedzenia przypada po upływie tego okresu.

Tak stwierdził Sąd Najwyższy rozpatrujący zagadnienie prawne, które brzmiało:
Czy dopuszczalne jest złożenie przez nowego pracodawcę w trakcie roku, w którym wobec pracowników przejętych w trybie art. 231 k.p. stosuje się postanowienia dotychczasowego układu zbiorowego pracy (art. 2418 par. 1 k.p.) oświadczenia o wypowiedzeniu warunków umowy o pracę, jeżeli ma ono wywołać skutek po upływie tego roku (art. 2418 par. 2 k.p.)?

Sąd Najwyższy w siedmioosobowym składzie odpowiedział pozytywnie. W ustnym uzasadnieniu stwierdził, iż zastosował trzy typy wykładni stosowanych przy ustalaniu treści normatywnej przepisu – językową – według której uchwalono odpowiedź, systemową, która nie dała wyraźnej odpowiedzi na postawione pytanie, oraz funkcjonalną. Zatem, zgodnie z literalnym odczytaniem art. 2418 k.p., można dokonać wypowiedzenia także w okresie ochronnym. Jednak bardzo ważne jest, aby co najmniej jeden dzień okresu wypowiedzenia przypadał po upływie rocznego okresu ochrony. Natomiast stosując wykładnię funkcjonalną, Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, iż nie ma wyraźnych racji, które przemawiają za tym, by wypowiedzenie mogło nastąpić dopiero po upływie rocznego okresu ochronnego. W jego ocenie ochrona przewidziana w art. 2418 par. 1 k.p. jest wystarczająco silna i nie ma potrzeby jej dodatkowo wzmacniać. Ponadto sąd wskazał, iż przepisy prawa polskiego są korzystniejsze dla pracowników niż przewidziane w stosownej dyrektywie UE, zgodnie z którą okres ochronny przy przejęciu zakładu pracy musi wynosić minimum rok i wypowiedzieć warunki można na koniec okresu ochronnego. Natomiast uchwała powzięta przez SN daje polskiemu pracownikowi co najmniej jeden dzień ochrony więcej.
Sygn. akt I PZP 9/04


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »