| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Krócej na zwolnieniu lekarskim

Krócej na zwolnieniu lekarskim

Od dzisiaj zmieniają się zasady wypłacania i przyznawania m.in. zasiłków chorobowych i świadczeń rehabilitacyjnych.

Nie będzie już można przedłużać zwolnienia lekarskiego o kolejne 3 miesiące, a osoby chorujące powyżej 90 dni nie będą otrzymywać 100-procentowego, ale 80-procentowy zasiłek chorobowy.
Zmiany te są konsekwencją wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2005 r. nr 10, poz. 72).
Zgodnie z nią podstawowy okres pobierania zasiłku chorobowego został wydłużony do 182 dni (ze 180 dni obowiązujących obecnie). Jeśli niezdolność do pracy będzie wynikiem gruźlicy, zasiłek nadal będzie przysługiwał przez 270 dni. Jedną z najistotniejszych zmian wprowadzoną przez nowe przepisy jest to, że nie będzie już można przedłużać okresu wypłaty zasiłku chorobowego o kolejne 3 miesiące. Obecnie osoba chora może przebywać na płatnym zwolnieniu przez pół roku (albo 9 miesięcy w przypadku gruźlicy), po czym może starać się o jego przedłużenie o kolejne 3 miesiące. Ten przepis został zniesiony i osoby, które po 182 dniach choroby nie będą mogły wrócić do pracy, skorzystają ze świadczenia rehabilitacyjnego.
Kolejną bardzo istotną zmianą jest to, że zasiłek chorobowy wypłacany od 91 dnia trwania choroby – wyniesie 80 proc. podstawy, a nie 100 proc., jak dotychczas. Oprócz kobiet w ciąży i osób, które ulegną wypadkowi w drodze do lub z pracy, do zasiłku chorobowego obliczanego od 100 proc. podstawy wymiaru będą też uprawnione osoby przebywające na zwolnieniu: wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawcę komórek, tkanek i narządów, oraz ci, którzy poddali się zabiegowi ich pobrania.
 


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK