| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie wspierają wynalazczości

Przedsiębiorcy nie wspierają wynalazczości

W ubiegłym roku ponad 120 tys. osób zajmujących się działalnością badawczo-rozwojową opatentowało w naszym kraju zaledwie 778 wynalazków.

Z danych Urzędu Patentowego wynika, że w ubiegłym roku polscy pracownicy nauki opatentowali tylko 778 wynalazków (ponadczterokrotnie mniej niż w 1990 r.) z 2381 zgłoszonych – o 1724 mniej niż przed piętnastoma laty. 
W efekcie rozwój gospodarki jest coraz bardziej uzależniony od obcych rozwiązań technicznych, choć wbrew mitom państwo nie jest skąpe w finansowaniu nauki.
Dorobek uczelni, instytutów, ośrodków badawczo-rozwojowych, laboratoriów oraz placówek PAN zatrudniających łącznie ponad 120 tys. osób jest więcej niż skromny. Często pojawia się opinia, że wynalazków byłoby znacznie więcej, gdyby państwo nie skąpiło wydatków na naukę. – Jest to jeden z wielu mitów. W ogólnych wydatkach budżetu państwa około 1,5 proc. przeznaczanych jest na działalność badawczo-rozwojową. Podobne proporcje występują, poza Finlandią, w budżetach starych krajów Unii Europejskiej – powiedziała dr Grażyna Niedbalska z GUS. Rząd nie skąpi więc pieniędzy podatników na naukę. Jednak środki na badania naukowe są w Polsce w relacji do PKB dwa-trzy razy mniejsze niż na Zachodzie.
To nie wina państwa, ale przedsiębiorstw, które z reguły nie są zainteresowane rodzimymi wynalazkami. – U nas tylko jedna czwarta środków wykorzystywanych w działalności badawczej i rozwojowej pochodzi z przedsiębiorstw, podczas gdy w krajach rozwiniętych firmy są głównym źródłem finansowania tej działalności – wyjaśnia G. Niedbalska.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK