| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wstrzymano wypłaty z PHARE

Wstrzymano wypłaty z PHARE

Przedsiębiorcy, których wnioski o dofinansowanie z programu PHARE 2002 zostały zaakceptowane przez PARP, na razie nie otrzymają pieniędzy.

Komisja Europejska zażądała zamrożenia wypłat oraz podpisywania nowych umów, gdyż Polska nie posiada nowej akredytacji tzw. Rozszerzonego Zdecentralizowanego Systemu Wdrażania (EDIS), który kontroluje przepływ unijnych środków.

Otrzymanie akredytacji EDIS jest niezbędne do wdrażania programu przedakcesyjnego PHARE. Akredytację otrzymuje kraj korzystający z pomocy, w wyniku audytu przeprowadzanego przez KE w instytucjach zaangażowanych w realizację programu PHARE. Raport komisji wskazał kilka zastrzeżeń, które nie pozwalają na udzielenie Polsce akredytacji w systemie EDIS.

Decyzja ta opóźni zawieranie umów o wypłatę unijnych środków z kilkuset przedsiębiorcami, którzy zamierzali je podpisać po 13 stycznia br. Natomiast wszyscy przedsiębiorcy, którzy podpisali umowy o dotacje przed 13 stycznia 2005 r. w ramach PHARE 2001 i 2002, otrzymają refundację poniesionych kosztów w normalnym trybie, po złożeniu wniosku o wypłatę dotacji.

Jak poinformował PARP, wnioski przedsiębiorców, którzy zamierzają starać się o dotację w dostępnych jeszcze programach regionalnych PHARE 2002, zostaną ocenione, jednakże podpisanie umowy o dotacje możliwe będzie dopiero po uzyskaniu przez Polskę akredytacji EDIS. Istnieje również grupa przedsiębiorców, których wnioski zostały już ocenione, a raporty z listą rekomendowanych beneficjentów zostały zaakceptowane przez KE przed 13 stycznia br. Nie doszło jednak do podpisania umów. Sytuację tych przedsiębiorców PARP stara się wyjaśnić z KE.

Przykrą konsekwencją nieotrzymania akredytacji będzie również opóźnienie wejścia PHARE 2003, który, jak początkowo zakładano, miał zacząć działać w pierwszym kwartale 2005 r. Jego uruchomienie będzie możliwe dopiero po usunięciu przez właściwe polskie instytucje przeszkód wskazanych w styczniowym raporcie audytorów KE i formalnym przyznaniu Polsce akredytacji EDIS. Pieniądze z tego programu mają być przeznaczone dla małych i średnich firm m.in. na inwestycje, usługi doradcze oraz rozwój przedsięwzięć eksportowych. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki, zdobycie nowej akredytacji przez Polskę może zająć kilka miesięcy, wtedy realizacja wypłat zostanie uruchomiona ponownie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chronos-Investment Sp. z o. o.

Usługi księgowe i doradztwo podatkowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK