| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > WSA. Kancelaria patentowa zarejestruje swój znak towarowy?

WSA. Kancelaria patentowa zarejestruje swój znak towarowy?

Czy kancelaria patentowa może rejestrować na swoją rzecz znaki towarowe? Na to pytanie odpowie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku, który wyda za dziesięć dni.

Kancelaria patentowa ubiega się o rejestrację znaku towarowego Flesz. Jednocześnie ta sama kancelaria złożyła w Urzędzie Patentowym wniosek o uznanie za wygasłe prawa do tego znaku, który jest zarejestrowany na rzecz firmy Inco-Veritas. Wnioskodawcy powoływali się na to, że uprawniony z rejestracji znaku nie używa. Firma Inco-Veritas tłumaczyła, że chwilowe nieużywanie znaku wynika z przekształceń, jakie zachodzą w ich firmie.
UP postanowił postępowanie w tej sprawie umorzyć. Argumentował swoją decyzję faktem, że do sprawy przystąpiła strona do tego nieuprawniona. Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej, wnioskować o uznanie za wygasłe prawa innego podmiotu może żądać tylko podmiot, który ma w tym interes prawny. Zdaniem urzędu, kancelaria patentowa takiego interesu nie ma. Zgodnie z ustawą o rzecznikach patentowych, zawód rzecznika patentowego polega na świadczeniu pomocy w sprawach własności przemysłowej osobom fizycznym, osobom prawnym oraz jednostkom nieposiadającym osobowości prawnej. Kancelaria patentowa może być utworzona i prowadzona wyłącznie w celu wykonywania zawodu rzecznika patentowego. Nie może więc rejestrować znaków na swoją rzecz.
Kancelaria patentowa zaskarżyła, takie rozstrzygnięcie UP do WSA w Warszawie. Sąd postanowił ogłosić wyrok w tej sprawie dopiero w przyszłym tygodniu.
Sygn. akt VI SA /Wa 547/04
 


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »