| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rynek pracy w Polsce. Sondaż CBOS

Rynek pracy w Polsce. Sondaż CBOS

Tylko co setna osoba jest przekonana, że w Polsce można bez większych problemów znaleźć pracę, natomiast blisko trzy czwarte Polaków negatywnie ocenia sytuację na rynku pracy.

30 proc. z nich uważa, że w miejscu swojego zamieszkania i okolicy nie można znaleźć żadnej pracy, a 43 proc. twierdzi, że trudno jest o jakąkolwiek pracę – wynika z sondażu CBOS.
Z danych CBOS-u za 2004 r. (analizą objęto blisko 12 tys. badanych, w tym niemal 5,4 tys. pracujących) wynika, że najtrudniejsza sytuacja jest na rynku pracy w województwach warmińsko-mazur-skim i kujawsko-pomorskim. Tam średnio aż 46 proc. respondentów uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 44 proc. jest zdania, że trudno o jakąkolwiek pracę, a tylko 9 proc., że istnieje możliwość znalezienia pracy.
Najbardziej optymistycznie natomiast oceniano sytuację w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim, opolskim i śląskim. Średnio 25 proc. ankietowanych z tych województw uważa, że w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy, 46 proc. – że trudno o jakąkolwiek pracę, natomiast 27 proc., że istnieje możliwość znalezienia pracy.
Na brak jakiejkolwiek pracy w swoim mieście i okolicy szczególnie często wskazują emeryci, renciści, rolnicy, najgorzej sytuowani oraz bezrobotni. Jednak im wyższy jest status zawodowy i materialny respondentów, tym rzadziej wystawiają tak skrajne oceny.
Zdecydowanie najlepiej ponadto oceniany jest wielkomiejski rynek pracy; prawie połowa mieszkańców największych miast twierdzi, że można tam znaleźć jakieś zatrudnienie, choć nie zawsze odpowiednie.
 


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »