| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPO: nie wszyscy mogą zmniejszyć podatek o przekazaną darowiznę

RPO: nie wszyscy mogą zmniejszyć podatek o przekazaną darowiznę

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów, aby ten zbadał zgodność przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z konstytucją, gdyż osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które wybrały opodatkowanie według 19-proc. stawki liniowej, nie mogą zmniejszyć swojego podatku, przekazując darowiznę na organizacje pożytku publicznego.

Zdaniem rzecznika jest to odstępstwo od zasady równego traktowania obywateli.
Zgodnie z art. 27 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873 z późn. zm.), podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może na zasadach i w trybie określonym w odrębnych przepisach przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranych przez siebie organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z art. 27 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, taką możliwość mają wszyscy bez wyjątku podatnicy podatku dochodowego. Tymczasem – jak podkreślił RPO – art. 27d ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) reglamentuje pod względem podmiotowym omawiane uprawnienie, wyłączając z niego podatników podatku dochodowego od osób fizycznych osiągających dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, którzy wybrali 19-proc. stawkę liniową.
Zdaniem rzecznika ustawa o PIT różnicuje sytuację prawną podatników w zakresie prawa do zmniejszenia podatku o wpłaty dokonane na rzecz organizacji pożytku publicznego. Niewątpliwie w tym zakresie nastąpiło odstępstwo od zasady równego traktowania i art. 27d ust. 1 ustawy o PIT jest niezgodny z art. 32 Konstytucji RP. Wniosek RPO został złożony do ministra finansów, aby ten podjął działania w celu dostosowania krytykowanego przepisu do standardów konstytucyjnych.
 


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK