| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zajęcie konta firmy przez komornika

Zajęcie konta firmy przez komornika

Od 5 lutego z zajętego przez komornika konta firmy przedsiębiorstwa nie będzie można bez ograniczeń wypłacać pieniędzy przeznaczonych na wynagrodzenia pracowników.

O skutkach obowiązywania nowych rozwiązań jako pierwsi mogą się przekonać pracownicy zadłużonej służby zdrowia.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego zakaz wypłat z zajętego przez komornika rachunku bankowego nie dotyczył bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę. Artykuł 890 k.p.c. stanowi, że wypłata wynagrodzenia za pracę z zabezpieczonego na poczet wierzytelności rachunku bankowego może nastąpić po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu.
2 lipca 2004 r. Sejm znowelizował przepisy kodeksu postępowania cywilnego. Jedna z bardziej istotnych zmian dotyczy zasad wypłaty wynagrodzenia załogi z zajętego rachunku bankowego przedsiębiorcy. Znowelizowany art. 890 k.p.c. uzależnia wypłatę wynagrodzenia pracownikom z zajętego rachunku od zgody sądu. Od 5 lutego br. sąd na okres 3 miesięcy będzie mógł udzielić pracodawcy zezwolenia na wypłatę wynagrodzenia za pracę z konta, które zajął komornik. Na dodatek pracownicy będą mogli otrzymać pensje w ograniczonej wysokości, ale z uwzględnieniem podatków i innych ustawowych należności. Ustawodawca pozwala wypłacić każdemu pracownikowi kwotę odpowiadającą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę (obecnie 849 zł), niezależnie od tego, jakie wynagrodzenie otrzymywał od pracodawcy przed zajęciem konta. Po upływie trzech miesięcy pracownicy od dnia wydania zgody przez sąd nie będą mieli zagwarantowanej nawet płacy minimalnej. Wszelkie wypłaty z konta zostaną zablokowane.
Przypominamy, że zajęcie konta nie zwalnia pracodawcy od obowiązku wypłaty wynagrodzeń, czyli realizacji jednego z podstawowych obowiązków określonych w kodeksie pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK