| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Projekt ustawy o tzw. złotej akcji odesłany do komisji

Projekt ustawy o tzw. złotej akcji odesłany do komisji

Po dyskusji nad rządowym projektem ustawy o tzw. złotej akcji posłowie postanowili przekazać go do Komisji Skarbu Państwa.

Projekt określa uprawnienia, jakie przysługiwałyby Skarbowi Państwa wobec (obecnie 14) spółek kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku i bezpieczeństwa publicznego, a w przyszłości też do spółek europejskich, dopóki miałby w nich przynajmniej jedną akcję. Najważniejszym byłoby prawo sprzeciwu, które mógłby wyrazić minister SP w sprawie uchwały lub innej czynności prawnej zarządu.

Posłowie byli zgodni, że projekt ustawy o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach kapitałowych o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego i bezpieczeństwa publicznego wymaga poprawy. Rafał Zagórny (PO) wątpił jednak, czy projektowane przepisy są zgodne z unijnymi. Powołał się na traktat Wspólnoty Europejskiej, który za niezgodne z prawem uznaje, gdy państwo przyznaje sobie szczególne prawa kontrolne, nie ponosząc ryzyka finansowego i odpowiedzialności za decyzje organów spółki. Zwrócił też uwagę, że projekt wprowadza instytucję obserwatorów, którzy mieliby ogromną władzę, dostęp do najważniejszych informacji o spółce, prawo blokowania prawie każdej decyzji zarządu, a nie ponosili żadnej odpowiedzialności. Pozycji obserwatorów bronił poseł Czesław Pogoda (SDPL). Uważał, że ustanowienie ich jest lepsze niż przewidziana w kodeksie spółek handlowych możliwość zasiadania przedstawicieli Skarbu Państwa w radach nadzorczych. – Projekt nie reguluje uprawnień ministra SP w stosunku do rady nadzorczej i podejmowanych przez nią uchwał. Czyżby członkowie RN nie ponosili żadnej odpowiedzialności i nie mógł być w stosunku do nich wyrażony sprzeciw – zastanawiał się poseł Wiesław Woda (PSL). Wyraził też zastrzeżenia do propozycji, aby podstawą decyzji ministra nie mógł być interes ekonomiczny kraju, mimo że – zdaniem posła – należy go szczególnie chronić.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Grymel

Prawnik, specjalista prawa rodzinnego i gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK