| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Akcyza. Mniej korzystne zasady zwolnień

Akcyza. Mniej korzystne zasady zwolnień

Minister finansów wydał rozporządzenie z dnia 14 stycznia 2005 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. nr 11, poz. 78). W rozporządzeniu zmieniającym wprowadzono mniej korzystne zasady zwolnień dla niektórych wyrobów akcyzowych.

Zwolniona będzie od akcyzy od 1 lutego do 31 grudnia 2005 r. sprzedaż produktów rafinacji ropy naftowej, wytwarzanych przez rafinerie ropy naftowej w części odpowiadającej kwocie 96,00 zł od każdej tony zakupionej do przerobu ropy naftowej, a w roku 2006 do wysokości 60,00 zł. Teraz kwota ta wynosi 120,00 zł.
W przypadku olejów napędowych wytwarzanych z udziałem minimum 10 proc. komponentu uzyskanego w wyniku przerobu odpadów z tworzyw sztucznych na specjalistycznych instalacjach do katalitycznego przerobu tych tworzyw, zwolnienie za okres od lutego do grudnia 2005 r. będzie przysługiwało w części odpowiadającej kwocie 240,00 zł, a w 2006 r. – w części odpowiadającej kwocie 150,00 zł od każdego 1000 l. Do 31 stycznia 2005 r. jest to kwota 300,00 zł.

Nowe zwolnienie od akcyzy przyznano natomiast gorzelniom rolniczym. Zwolniona będzie od akcyzy sprzedaż alkoholu etylowego, wyprodukowanego przed dniem 1 maja 2004 r. w gorzelniach rolniczych, które nie uzyskały statusu składu podatkowego, dokonana przez osoby, które prowadziły te gorzelnie, lub ich następców prawnych. Warunkiem zwolnienia jest jednak przeznaczenie tego alkoholu do dalszego przerobu w składzie podatkowym. Zwolnienie przysługiwało będzie również dla alkoholu etylowego traktowanego jako odpad produkcyjny.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 lutego 2005 r.
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »