| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Płace menedżerów z sektora państwowego

Płace menedżerów z sektora państwowego

Konfederacja Pracodawców Polskich zaskarżyła do Komisji Europejskiej tzw. ustawę kominową. Jej zdaniem państwo powinno zaniechać dyskryminacji w wynagrodzeniach menedżerów z sektora państwowego. Czy zarobki menedżerów zarządzających spółkami Skarbu Państwa powinny być uwolnione i nielimitowane przepisami?

Jan Stefanowicz, ekspert Centrum im. Adama Smitha
W normalnej gospodarce rynkowej sztuczne ograniczanie wynagrodzeń kadry menedżerskiej jest bez sensu. Tam bowiem właściciel, rada nadzorcza rzetelnie pilnują, aby koszty zarządzania były właściwe i proporcjonalne do uzyskiwanych efektów i wyznaczonych celów. W naszych warunkach, gdy w jednoosobowych spółkach Skarbu Państwa mamy do czynienia z sytuacją nagminnego obsadzania stanowisk w zarządach i radach nadzorczych z tzw. klucza politycznego, niestety jakiś mechanizm weryfikacji czy ograniczenia zarobków musi być. W przeciwnym razie płace takich politycznych menedżerów będą szybko windowane. Oczywiście jest jakaś społeczna kontrola, np. gdy media podadzą jakiś negatywny przypadek, ale w dalszym ciągu nie będziemy mieli do czynienia z rynkiem cen i realną zapłatą za pracę, tylko z tym, jak duże wynagrodzenie dla menedżera z klucza uda się uzasadnić.

prof. Zofia Jacukowicz, ekspert od płac w gospodarce rynkowej – Instytut Pracy i Spraw Socjalnych
Ogólnie biorąc, płace powinny zależeć od ich efektywności. To, że ustawa kominowa zawiera sztywne regulacje niepozwalające na uwzględnianie różnic w efektach pracy menedżerów, jest złym rozwiązaniem. Ale puszczenie wynagrodzeń kadry zarządzającej w spółkach państwowych całkowicie na tzw. żywioł w obecnych warunkach jest przedwczesne. Całkowity brak kontroli nad zarobkami miałby podobny skutek, jak w przypadku ostatnich wydarzeń w energetyce. Z naszych badań wynika, że różnice w wynagrodzeniu kadry zarządzającej w stosunku do zwykłego pracownika, wynikające z kwalifikacji, odpowiedzialności, powinny wynosić 10-krotność tzw. płacy prostej. Odpowiada to dopuszczalnej płacy z ustawy kominowej, ale oprócz tego trzeba jeszcze menedżerom zapłacić za efekty ich pracy co najmniej drugie tyle.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK