| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > US wyjaśnia: ksero pełnomocnictwa nie zastąpi oryginału

US wyjaśnia: ksero pełnomocnictwa nie zastąpi oryginału

Kserokopia pełnomocnictwa nie jest dokumentem, od którego należy uiścić opłatę skarbową. W ocenie organu podatkowego kserokopia dokumentu nie jest bowiem tożsama z oryginałem, wypisem lub odpisem.

Wątpliwości w tym przypadku musiał rozstrzygnąć prezydent miasta. A podatnik miał pytanie, czy od kserokopii pełnomocnictwa, na której widoczne są skasowane znaki opłaty skarbowej na kwotę 15 zł, należy pobrać opłatę skarbową.

W odpowiedzi prezydent wskazał, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 253, poz. 2532 - zobacz pdf) opłacie tej podlegają dokumenty stwierdzające ustanowienie pełnomocnika oraz ich odpisy i wypisy. W ocenie organu podatkowego kserokopia pełnomocnictwa nie jest dokumentem, o którym stanowi wyżej przytoczony przepis ustawy o opłacie skarbowej. Kserokopia dokumentu nie jest bowiem tożsama z oryginałem, wypisem lub odpisem. W związku z tym zdaniem organu brak jest podstaw prawnych do pobrania opłaty skarbowej w wysokości 15 zł od kserokopii pełnomocnictwa. Na marginesie organ zauważył jednak, że kserokopia pełnomocnictwa nie jest dokumentem, który uprawnia pełnomocnika do podejmowania czynności w postępowaniu przed organami administracji państwowej.

Pismo z 30 grudnia 2004 r. nr BF V C 0717/85/2004.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Reinfuss

Doradca biznesowy w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, praktyk zarządzania oraz autor licznych publikacji. Specjalizuje się strategicznym HR, systemach zarządzania, technikach podnoszenia efektywności pracy i polityce wynagrodzeniowej Dyrektor Personalny Roku 1999 Autor książek o zarządzaniu: „Rynek celów. Zwrot z inwestycji w HR” wyd. 2012 oraz „MBO prosta skuteczna technika zarządzania Twoja firmą” wyd. 2009 – jedynego podręcznika poświęconego technikom zarządzania przez cele w j. polskim Autor metody zarządzania Market of Objectives™ oraz metodologii pomiaru rentowności ValueView™ Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Oxford University oraz Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) w Wielkiej Brytanii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK