| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dopłaty ze środków PFRON. Ważne terminy

Dopłaty ze środków PFRON. Ważne terminy

Dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne początek roku oznacza dopilnowanie kilku ważnych terminów związanych z dofinansowaniem zwiększonych kosztów zatrudniania takich osób w 2004 r. i z podejmowaniem decyzji dotyczących tych kwestii w tym roku.

Począwszy od stycznia 2004 r. dopłaty ze środków PFRON do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych przysługują nie tylko prowadzącym zakłady pracy chronionej (ZPChr), ale również pracodawcom z otwartego rynku pracy. Traktujące o tym przepisy były kilkakrotnie modyfikowane i pracodawcy mogą być zdezorientowani co do terminów, które ich obowiązują.
Regulacje stanowiące, komu, w jakiej wysokości i w jakiej formie przysługuje to wsparcie, zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 114, poz. 1194 z późn. zm.). Przewidziano w nim możliwość wyboru formy tego dofinansowania: dokładne rozliczenie otrzymanych zaliczek lub ryczałt. Ten, kto wybierze ryczałt, powinien do 15 stycznia 2005 r. złożyć oświadczenie, w którym wskaże, czy zastosuje go do wszystkich pracowników niepełnosprawnych, ich części czy też do jednej osoby. Ryczałtowcy nie muszą informować PFRON, na co wydali otrzymane pieniądze.
Pracodawcy, którzy tego nie zrobią, będą musieli do 15 lutego 2005 r. drobiazgowo rozliczyć uzyskane dofinansowanie z uwzględnieniem rzeczywistych podwyższonych kosztów wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Prowadzący ZPChr, którym przysługuje zwiększone dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnymi (choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe, epilepsja lub będących osobami niewidomymi), będą mogli je uzyskać, jeżeli złożą dokumenty korygujące za okres od czerwca do grudnia 2004 r.
Ostatni obowiązek, o którym na początku roku powinni pamiętać pracodawcy, którzy wybiorą ryczałt w 2005 r., to konieczność poinformowania PFRON o swojej decyzji do 20 lutego br.
Wzory potrzebnych druków i pomocne informacje zainteresowani znajdą pod adresem: www.pfron.org.pl (w module SOD).

Marzena Jurczewska


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK