| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF: interpretacje podatkowe tylko dla sytuacji już zaistniałych

MF: interpretacje podatkowe tylko dla sytuacji już zaistniałych

Organy podatkowe nie będą udzielały podatnikom wiążących interpretacji prawa podatkowego, gdy opisany we wniosku stan faktyczny będzie dotyczył sytuacji hipotetycznej, która się jeszcze nie wydarzyła.

Do urzędów skarbowych i izb skarbowych trafiła opracowana przez Ministerstwo Finansów instrukcja, dotycząca sposobu postępowania z wnioskami o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników. Minister finansów zalecił podległym sobie organom podatkowym, aby merytorycznie rozpatrywały jedynie te wnioski, w których podatnicy przedstawili sytuację już zaistniałą. Jednocześnie urzędy skarbowe mają zakaz udzielania odpowiedzi na pytania podatników odnoszące się do sytuacji przyszłych, hipotetycznych, które jeszcze nie zaistniały. Jest to jedna z podstawowych przesłanek, jakie będą badane przez organy podatkowe, rozpatrujące składane od 1 stycznia 2005 r. wnioski o udzielenie interpretacji prawa podatkowego.

Dotychczas organy podatkowe nie różnicowały w ten sposób wniosków podatników składanych celem uzyskania pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Informacje te udzielane były zarówno wtedy, gdy we wniosku podatnik opisywał stan już zaistniały, jak również wtedy, gdy odnosił się do zdarzeń przyszłych. Co ważne, również przed 1 stycznia 2005 r. podatnicy mieli obowiązek wyczerpującego przedstawiania we wniosku stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie (art. 14a ust. 2 Ordynacji podatkowej). W tym zakresie obowiązek podatników nie uległ żadnej zmianie. Zmieniła się jednak ministerialna interpretacja znaczenia „stan faktyczny”. Obecnie w ocenie MF nowe znaczenie tego pojęcia dotyczy wyłącznie stanu zaistniałego. Oczywiście taka wykładnia znowelizowanych przepisów Ordynacji podatkowej pozbawia podatników możliwości skutecznego zabezpieczenia się przed nieplanowanymi podatkowymi skutkami swoich działań. Dlatego też zapowiada się, że zgodnie ze starym przysłowiem, wiedzę o podatkowych skutkach własnych poczynań wiele osób będzie czerpać nie przed, ale po szkodzie. Wydaje się jednak, że głównym celem wprowadzenia tej instytucji prawa była ochrona podatnika przed nieoczekiwanymi interpretacjami niezrozumiałych przepisów podatkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »