| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Telekomunikacja. Telefon pre-paid też do blokowania

Telekomunikacja. Telefon pre-paid też do blokowania

Od operatora można się domagać blokowania nie tylko telefonu komórkowego, za który płacony jest abonament. Takie prawo dotyczy także zarejestrowanego telefonu pre-paid.

Od 1 stycznia br. operatorzy mają obowiązek blokować, na wniosek abonentów, skradzione telefony komórkowe. Blokady takiej dokonuje się za pomocą numeru IMEI (przypisanego do konkretnego aparatu) – ma ona uniemożliwiać posługiwanie się skradzionym aparatem we wszystkich sieciach komórkowych.
Wprawdzie prawo telekomunikacyjne posługuje się w przepisach dotyczących blokady pojęciem abonenta, to jednak możliwe jest również zablokowanie telefonów pre-paid, czyli tzw. telefonów na kartę (usługi przedpłacone), za które użytkownicy nie płacą abonamentu. Zablokować można jednak tylko takie pre-paidy, które zostały zarejestrowane. Taka rejestracja nie jest, rzecz jasna, obligatoryjna – można dokonać jej zarówno w momencie zakupu, jak i przesłać odpowiednie dane użytkownika pocztą. Należą do nich: imię i nazwisko lub nazwa firmy, miejsce zamieszkania lub siedziba, dokument tożsamości, data urodzenia i numer telefonu. Przykładowo, w sieci Plus GSM rejestracji telefonów na kartę dokonuje ok. 30 proc. użytkowników.
Wymogi formalne, związane z dokonaniem blokady pre-paida są takie same, jak przy telefonach abonamentowych. Należy okazać zgłoszenie kradzieży telefonu na policji, dowód tożsamości i dokument potwierdzający numer IMEI (np. umowa, aneks do umowy, karta gwarancyjna, faktura VAT, rachunek, a nawet pudełko od telefonu).

Ewa Usowicz


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RT Tax Poland

Założona w 2000 roku firma jest obecnie jednym ze światowych liderów. Oferuje usługi zwrotu podatku dla osób, które pracowały za granicą. RT Tax posiada około 400 przedstawicielstw w 40 krajach na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »