| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Upadłość polskich firm. Raport na temat niewypłacalności

Upadłość polskich firm. Raport na temat niewypłacalności

W 2004 roku zanotowano 1116 przypadków upadłości polskich firm. Jest to aż o 38 proc. mniej niż rok wcześniej, ale liczba bankructw nie będzie już tak gwałtownie malała, bo gospodarka coraz bardziej normalnieje.

Coface Intercredit przygotowała raport na temat przypadków niewypłacalności firm w Polsce w latach 1997–2004. Wynika z niego, iż w ubiegłym roku zanotowano 1116 przypadków niewypłacalności firm. Jest to o 38 proc. mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie liczba składanych wniosków o upadłość jest prawie dziewięciokrotnie większa. – Wielu wierzycieli traktuje złożenie w sądzie wniosku o upadłość jako narzędzie mobilizacji dłużnika do zapłaty przeterminowanej należności. Wnioski te są później wycofywane przez samego składającego – komentuje Artur Wiśniewski, wiceprezes Coface Intercredit Poland.
Najwięcej upadłości zarejestrowano w handlu hurtowym – 230, co stanowi 20,6 proc. wszystkich przypadków niewypłacalności. Na drugim miejscu plasuje się budownictwo, z 226 upadłościami, a na trzecim handel detaliczny – 89. We wszystkich tych branżach odnotowano istotny spadek bankructw. Pomimo ogólnie pozytywnej tendencji istnieją jednak branże, których kondycja pogorszyła się w stosunku do roku ubiegłego. Są to: rekreacja, kultura i sport – 60 proc. więcej upadłości, agencje turystyczne – 25 proc. i pośrednictwo finansowe – także 25 proc. więcej przypadków niewypłacalności.
Pod względem terytorialnym najwięcej upadłości miało miejsce w województwie mazowieckim (194), śląskim (170) i dolnośląskim (132). Natomiast najmniej – w podlaskim (15) i lubuskim (20). Wynika to przede wszystkim z rozkładu wszystkich firm na terytorium Polski.
– Prognozujemy, że jeszcze przez najbliższy rok będzie następowała pewna selekcja przedsiębiorstw. Dobra koniunktura gospodarcza w Polsce oraz w krajach, z którymi najczęściej współpracują polscy przedsiębiorcy, będzie wpływała na poprawę kondycji firm – twierdzi Artur Wiśniewski.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marek Matusiak


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »