| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezrobocie w Unii Europejskiej

Bezrobocie w Unii Europejskiej

Stopa bezrobocia zarówno w Eurolandzie, jak i we wszystkich państwach członkowskich UE nie uległa zmianie w listopadzie 2004 r., utrzymując się na poziomie 8,9 proc. Polska już tradycyjnie wypada najgorzej we wszystkich kategoriach.

W listopadzie najniższe bezrobocie odnotowano w Irlandii (4,3 proc.), Luksemburgu (4,4 proc.), Austrii (4,5 proc.) i Wielkiej Brytanii (4,5 proc. – dane za wrzesień). Największy odsetek ludzi bez pracy w wieku produkcyjnym mieszkał w Polsce (18,4 proc.), na Słowacji (17,3 proc.), w Grecji (10,7 proc.) i Hiszpanii (10,5 proc.). Wśród państw członkowskich Unii Europejskiej w dziesięciu krajach doszło do wzrostu bezrobocia w porównaniu z poprzednim rokiem, w 13 krajach się ono zmniejszyło. Najbardziej bezrobocie wzrosło w Holandii (z 4,0 proc. w październiku 2003 do 4,6 proc. w listopadzie 2004 r.) na Cyprze (z 4,8 proc. do 5,3 proc.), w Luksemburgu (z 3,9 proc. do 4,4 proc.) i na Węgrzech (z 5,7 proc. do 6,1 proc.), a największy stosunkowo spadek zanotowały Litwa (z 12,1 do 9,6 proc.), Estonia (z 10,0 do 8,4 proc.) i Malta (z 8,0 do 7,0 proc.).

W krajach strefy euro stopa bezrobocia wśród mężczyzn w porównaniu z sytuacją sprzed roku pozostała bez zmian na poziomie 7,9 proc., w 25 krajach UE zmniejszyła się ona z 8,3 do 8,2 proc., tymczasem w Polsce wyniosła ona aż 17,6 proc. Podobnie źle wygląda w Polsce zatrudnienie kobiet. Bezrobocie sięga 19,4 proc. i tylko Słowacja z wynikiem 19,1 proc. trochę depcze nam po piętach. Słowaków zdecydowanie dystansujemy w przypadku wskaźnika bezrobotnych poniżej 25 roku życia. U nas bez pracy jest 38,8 proc. osób w tej kategorii wiekowej, podczas gdy u naszego południowego sąsiada pracy nie ma 31,2 proc. młodych ludzi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK