| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Już obowiązuje: napoje niskoalkoholowe mogą zawierać substancje aromatyczne

Już obowiązuje: napoje niskoalkoholowe mogą zawierać substancje aromatyczne

Nowe napoje niskoalkoholowe o stężeniu alkoholu od 0,5 proc. do 8,5 proc. mogą zawierać dodatek dwutlenku węgla i inne dozwolone substancje aromatyczne.

Od 8 stycznia 2005 r. obowiązuje rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 9 grudnia 2004 r. w sprawie szczególnych rodzajów fermentowanych napojów winiarskich oraz szczegółowych wymagań organoleptycznych, fizycznych i chemicznych tych napojów (Dz.U. nr 272, poz. 2696).

Przepisy określają m.in. normy dla nowych napojów niskoalkoholowych, takich jak cydr (cidr) i perry, które mogą zawierać alkohol od 0,5 do 8,5 proc. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie mogą napoje te produkować metodą całkowitej lub częściowej fermentacji alkoholowej, nastawu na fermentowane napoje winiarskie inne niż „Polskie Wino/Polish Wine”, w których jako owoców, moszczu owocowego (soku surowego), soku owocowego, zagęszczonego soku owocowego użyto jabłek, soku jabłkowego lub moszczu jabłkowego – dla cydru, oraz gruszek, soku gruszkowego lub moszczu gruszkowego – dla perry. Napoje cydr i perry mogą być dosładzane sacharozą w postaci cukru półbiałego, białego, rafinowanego, glukozy, fruktozy, cukru palonego lub miodu pszczelego.

Do słodzenia fermentowanych napojów winiarskich mogą być również stosowane inne dozwolone substancje słodzące na podstawie przepisów ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia. Nowe przepisy dopuszczają także dodawanie do napojów niskoalkoholowych dwutlenku węgla znajdującego się pod ciśnieniem od 1 do 3 barów w temp. 20 st. C.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK