| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Komisja chce nowelizacji ustawy o PIP

Sejm. Komisja chce nowelizacji ustawy o PIP

Inspektor pracy przeprowadzający kontrolę w oddziale firmy nie może obecnie przekazać decyzji pokontrolnych osobie kierującej tą placówką, a jedynie pracodawcy, którego siedziba mieści się zazwyczaj w innej miejscowości. To znacznie wydłuża procedurę.

Posłowie sejmowej komisji ds. kontroli państwowej uznali podczas wczorajszego posiedzenia, że w związku z tym należy dokonać zmian w ustawie o PIP i zamierzają wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w tej sprawie. Problem uwidocznił się podczas kontroli dużych korporacji, tj. banków, przedsiębiorstw budowlanych, supermarketów. Kierownik jednostki terenowej nie jest pracodawcą w rozumieniu kodeksu pracy – w związku z tym inspektor pracy nie może wydać mu środka prawnego (tj. decyzji, nakazu), tylko musi wysłać projekt takiego środka do okręgowego inspektora pracy właściwego ze względu na siedzibę zarządu kontrolowanej firmy.

O wiele lepszym rozwiązaniem byłoby zapisanie w k.p. regulacji, zgodnie z którą inspektor pracy, który rozpoczął kontrolę w danej firmie, może przekazać po jej zakończeniu decyzję lub nakaz nie pracodawcy (za pośrednictwem inspektora przypisanego terytorialnie do miejscowości, w której znajduje się siedziba firmy), lecz bezpośrednio kierownikowi kontrolowanej filii lub oddziału przedsiębiorstwa.

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »