| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Raport. Kobiety zarabiają mniej

Raport. Kobiety zarabiają mniej

Z najnowszego raportu o rozwoju społecznym Polska 2004 „W trosce o pracę”, przygotowanego przez UNDP i CASE, wynika, że kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy pod względem wysokości wynagrodzeń oraz dostępności do lepszych stanowisk w firmie.

Mają wyższe wykształcenie od mężczyzn, ale ograniczony dostęp do rynku pracy i są znacznie bardziej zagrożone bezrobociem, zwłaszcza długookresowym.
Tak jak w większości krajów europejskich, aktywność zawodowa kobiet jest niższa niż mężczyzn. Różnica wynosi około 14-15 punktów procentowych.
Nadal istnieje podział na zawody typowo kobiece i męskie. Zawodami, w których przeważa płeć piękna, są: pracownicy biurowi (2,5 razy więcej kobiet niż mężczyzn), pracownicy usług osobistych i dostawczych (1,8 razy więcej kobiet), specjaliści oraz technicy i średni personel (1,5 razy więcej kobiet).
Kobiety częściej niż mężczyźni pracują w sektorze publicznym, ale dynamika ich zatrudnienia w sektorze prywatnym w ostatnich latach stale wzrasta. Kobiety tylko w niewielkim stopniu zajmują stanowiska kierownicze, a tendencja ta od 2000 r. wciąż ulega pogorszeniu. Poprawia się natomiast relacja w wynagrodzeniach. W 1991 r. kobiety zarabiały przeciętnie o 23 proc. mniej od swoich kolegów, w 2001 r. – już tylko 18 proc. mniej. Największe różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn występują w sektorze publicznym.
Kobiety częściej od mężczyzn stają się osobami bezrobotnymi z powodu zwolnienia z pracy. Ponadto częściej dotyka je bezrobocie długotrwałe.
W latach 1989-2002 przybyło więcej kobiet prowadzących własną działalność gospodarczą niż mężczyzn. Kobiety, które zajmują się prowadzeniem własnej firmy, mają na ogół powyżej 40 lat. W porównaniu z mężczyznami prowadzą przedsiębiorstwa mniejsze i zatrudniają mniej pracowników.
(źródło: www.hrk.pl)


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »