| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KRS. NIP-y do uzupełnienia

KRS. NIP-y do uzupełnienia

O 1 stycznia 2005 r. przedsiębiorcy wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego powinni zgłaszać się do rejestru nie czekając na wezwanie sądu, aby uzupełnić wpisane tam dane o numer identyfikacji podatkowej (NIP). Z tego obowiązku muszą wywiązać się do 31 maja 2006 r.

W obrocie prawnym i gospodarczym numer NIP zastąpi inne numery identyfikacyjne przedsiębiorcy. Obecnie używa się jednocześnie kilku numerów; oprócz NIP również PESEL, REGON i KRS.
Art. 16 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 r.), który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r., nakłada na osoby wpisane do rejestru przedsiębiorców albo do ewidencji obowiązek umieszczania NIP-u w oświadczeniach pisemnych – obok nazwy firmy, siedziby adresu oraz oznaczenia formy prawnej wykonywanej działalności.
Po 1 stycznia 2007 r. przedsiębiorcy powinni posługiwać się tylko tym numerem w obrocie prawnym i gospodarczym. Będą więc musieli zamieszczać go również we wszystkich składanych ofertach. W dodatku ich identyfikacja we wszystkich urzędowych rejestrach będzie odbywała się jedynie na podstawie numeru identyfikacji podatkowej.
Przez najbliższych 17 miesięcy za uzupełnienie danych rejestrowych o NIP nie będą pobierane opłaty, a wpis nie zostanie ogłoszony w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W ten sposób przedsiębiorcy unikną opłat związanych z zamieszczeniem takiego ogłoszenia. Procedurę uzupełniania wpisu uregulowano w art. 82 ustawy z 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr. 173, poz. 1808).
Przedsiębiorcom, którzy do 31 maja 2006 r. nie złożą wniosków o uzupełnienie wpisu o NIP, sąd rejestrowy wyznaczy dodatkowy termin. Jeżeli i ten nie zostanie dotrzymany, sąd wymierzy grzywnę. Jeżeli nawet ona nie zdyscyplinuje przedsiębiorcy, jego wpis zostanie z urzędu wykreślony z rejestru.
Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie są wpisani do rejestru, swoje NIP-y będą podawali już we wnioskach o pierwszy wpis (czyli na formularzach zgłoszeniowych).
Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »