| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prawo telekominukacyjne. Blokowanie telefonów komórkowych

Prawo telekominukacyjne. Blokowanie telefonów komórkowych

Od nowego roku operatorzy, na wniosek abonentów, będą blokować skradzione telefony komórkowe.

Wymóg blokowania skradzionych telefonów nakłada na operatorów od 1 stycznia 2005 r. prawo telekomunikacyjne. Blokada będzie dokonywana za pomocą numeru IMEI (przypisanego do konkretnego aparatu) – ma ona uniemożliwiać posługiwanie się skradzionym aparatem we wszystkich sieciach komórkowych.

Abonent, żądający blokady, będzie musiał udowodnić, że jest właścicielem skradzionego aparatu. – Może w tym celu, przykładowo, przedstawić umowę z operatorem, rachunek za aparat albo opakowanie od telefonu (na którym jest numer IMEI) – mówi Antoni Mielniczuk, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Polskiej Telefonii Cyfrowej. Właściciel telefonu musi również okazać dokument potwierdzający zgłoszenie kradzieży na policji i wypełnić odpowiedni wniosek (dostępny na stronie internetowej). W celu zablokowania telefonów, operatorzy będą mogli wymieniać się informacjami identyfikującymi skradzione aparaty.

Celem tego rozwiązania jest przeciwdziałanie kradzieżom telefonów komórkowych, które następnie są wykorzystywane u innych operatorów. Problem w tym, że obecnie łatwo jest bezprawnie zmienić numer IMEI, z czego skwapliwie korzystają złodzieje „komórek”.

1 stycznia wejdzie również w życie część przepisów dotyczących opłat telekomunikacyjnych uiszczanych przez operatorów (art. 183 – 185). Chodzi o opłaty za prawo do wykorzystywania zasobów numeracji oraz za prawo do dysponowania częstotliwością, a także roczną opłatę telekomunikacyjną przeznaczoną m.in. na finansowanie zadań URTiP-u. Ta ostatnia nie może przekroczyć 0,05 proc. rocznych przychodów przedsiębiorcy telekomunikacyjnego i jest uiszczana po upływie 2 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności.


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK