| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spółki małżeńskie: uzupełnienie wpisu do ewidencji do 31 XII

Spółki małżeńskie: uzupełnienie wpisu do ewidencji do 31 XII

31 grudnia 2004 r. i 31 grudnia 2005 r. to ważne daty dla spółek małżeńskich. Do końca br. należy uzupełnić wpis do ewidencji o numer PESEL małżonka, który został wpisany jako pierwszy, i określić przedmiot prowadzonej działalności według PKD. Natomiast do końca 2005 r. małżonkowie muszą zdecydować, kto pozostaje przy starym wpisie. Obydwa zgłoszenia są bezpłatne.

Dokonanie formalności związanych ze zmianą wpisu można więc podzielić na dwa etapy. Małżonek wpisany do ewidencji jako pierwszy albo główny powinien do końca br. złożyć zgłoszenie (bez opłat) o uzupełnienie wpisu o swój numer PESEL oraz określić przedmiot prowadzonej działalności według PKD. Natomiast cały rok można poczekać jeszcze na to, aby zgłosić, który z małżonków pozostaje na starym wpisie w ewidencji.Zdaniem czytelników zamieszanie spowodowali urzędnicy, którzy postanowili ułatwić sobie pracę, i dlatego chcieli ograniczyć liczbę osób, do których w terminie do 22 lutego 2005 r. muszą wysyłać wezwania do złożenia wniosku o zmianę wpisu małżonków pod wspólnym numerem ewidencyjnym.

Obowiązek taki nałożył na urzędników gminnych ewidencji art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. – Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1808). Zamiast wysyłać wezwania, urzędnicy domagają się od przedsiębiorców, którzy działają w ramach spółki małżeńskiej i chcą uzupełnić PESEL i PKD, aby przy okazji „załatwili” również sprawę spółki małżeńskiej, i wręcz odmawiają przyjęcia zgłoszenia uzupełniającego. Nie wydają jednak decyzji na piśmie, więc przedsiębiorca nie może się od niej odwołać i w ten sposób dochodzić swoich praw.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK