| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie: unijna współpraca w zakresie ochrony konsumentów

Wchodzi w życie: unijna współpraca w zakresie ochrony konsumentów

Odpowiednie urzędy państw członkowskich UE będą mogły zwracać się do siebie o pomoc, w razie naruszenia tzw. zbiorowych interesów konsumentów. Chodzi tu zwłaszcza o przeprowadzenie kontroli czy uzyskanie koniecznych informacji.

29 grudnia 2004 r. wchodzi w życie rozporządzenie (WE) nr 2006/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 27 października 2004 r. w sprawie współpracy między organami krajowymi odpowiedzialnymi za egzekwowanie przepisów prawa w zakresie ochrony konsumentów (Dz.Urz. UE L 364). Będzie ono jednak stosowane od 29 grudnia 2005 r. – po to, aby państwa członkowskie mogły dostosować swoje prawodawstwo i instytucje do wymogów rozporządzenia. Przypomnijmy, że rozporządzenia Parlamentu i Rady są bezpośrednio stosowane w krajach członkowskich.

Nowy akt wykonawczy dotyczy tzw. naruszeń wewnątrzwspólnotowych, czyli takich, które szkodzą lub mogą szkodzić zbiorowym interesom konsumentów w innych państwach członkowskich niż te, w którym nastąpiło naruszenie, bądź w tych, gdzie sprzedawca lub dostawca ma siedzibę lub gdzie znajdują się dowody związane z naruszeniem praw konsumentów. Zbiorowe interesy konsumentów może naruszyć każde działanie przedsiębiorcy, które jest niezgodne z przepisami obowiązującego prawa oraz godzi w interes bliżej nieokreślonej grupy konsumentów. Za takie naruszenie uważa się np. nieudzielanie konsumentom rzetelnej informacji czy nieuczciwą lub wprowadzającą w błąd reklamę.
Zgodnie z rozporządzeniem, każde państwo członkowskie musi wyznaczyć właściwe organy i tzw. urząd łącznikowy, odpowiedzialne za współpracę. W Polsce właściwy będzie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeśli dojdzie do uzasadnionego, wewnątrzwspólnotowego naruszenia interesów konsumentów, organy państw członkowskich mogą m.in. żądać dostępu do dokumentów i informacji, związanych z naruszeniem, przeprowadzać niezbędne kontrole czy wezwać dostawcę lub sprzedawcę do zaprzestania naruszeń.
Wymiana informacji między państwami członkowskimi może nastąpić na wniosek, gdy o wszczęcie dochodzenia zwrócono się do danego państwa członkowskiego, ale także bez takiego wniosku. W tym ostatnim przypadku chodzi o sytuację, gdy odpowiedni urząd jednego z państw członkowskich dowie się, że zaistniało naruszenie wewnątrzwspólnotowe i powiadomi o tym inne państwa UE.


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK